Lékaři pardubických krajských nemocnic patří k nejlépe placeným v republice

Od sloučení krajských nemocnic pod jednu akciovou společnost uběhne letos na silvestra deset let. Areály procházejí dlouhodobým stavebním i technologickým rozvojem, rostou nové pavilony a rozšiřuje nabídka nejen standardních zdravotních služeb, ale i vysoce specializované péče. Společnost je ekonomicky stabilní a každoročně svým zaměstnancům zvyšuje mzdy. Personální situace kopíruje celorepublikový průměr. Zatímco podíl sesterského personálu poklesl, v případě lékařů se zvýšil o pětinu.

Nárůst počtu lékařů se týká všech pěti nemocnic. Na první pohled vypadá pozitivně, do fungování nemocnic se však propisuje oborová skladba i genderové rozložení. Podíl lékařů a lékařek je zatím v Nemocnici Pardubického kraje přibližně stejný. V budoucích letech se však dá očekávat, že už to tak nebude. Na lékařských fakultách studuje přibližně 70 % studentek a s tím souvisí i výběr oborového zaměření. Dnes je to tak, že nemocnice v Česku složitě shánějí internisty, dětské lékaře nebo třeba neurology, v blízké budoucnosti předpokládáme podobný vývoj třeba i v chirurgii.



Trendem jsou zkrácené úvazky u více zaměstnavatelů



Konkurence ostatních zdravotnických zařízení je vysoká a řada lékařů působí hned v několika z nich, a to bez ohledu na to, zda jde o ambulance, jednodenní péči, zdravotnickou záchrannou službu nebo jiná lůžková zařízení. Typickým rysem současného zdravotnictví je tak vysoký podíl zkrácených úvazků, v Nemocnici Pardubického kraje je má lehce přes čtvrtinu lékařů.  



Jako příklad můžeme uvést interní oddělení Orlickoústecké nemocnice, kde za posledních pět let vzrostl fyzický počet lékařů o polovinu (ze 24 lékařů na 36), ovšem co do výše úvazků je nárůst o něco nižší, protože právě čtvrtina z nich má různě snížené úvazky.



Mzdy lékařům soustavně stoupají



Lékaři v krajských nemocnicích patří mezi nejlépe placené v republice. Na začátku prosince vydal Český statistický úřad publikaci Mzdy ve zdravotnictví 2013–2023, kde ze srovnání vyplývá, že průměrné hrubé výdělky lékařů NPK jsou v porovnání s lékaři dalších lůžkových zařízení vyšší. Do statistiky však vstupují nejen nemocnice, ale i další lůžková zařízení jako třeba léčebny dlouhodobě nemocných či rehabilitační ústavy.





Zdroj: ČSÚ Mzdy ve zdravotnictví 2013–2023 (ke stažení ZDE)
Pozn. Rok 2021 ovlivňovaly covidové odměny



Ještě konkrétnější data nabízejí údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky, o jejichž zpracování nemocnice požádala. Má tak k dispozici srovnání s více než 150 nemocnicemi v Česku, které jsou stejně jako NPK zařazeny do projektu DRG Restart. Srovnávat se tak může s fakultními nemocnicemi či krajskými nemocnicemi poskytujícími komplexní péči, a dokonce i s vysoce specializovanými pracovišti. Ve statistice však nechybí ani okresní nemocnice či krajské nemocnice, které neposkytují tak komplexní péči, jako třeba nemocnice v Pardubicích.



Mzdy lékařů Nemocnice Pardubického kraje se i v tomto srovnání pohybují nad průměrem. Zatímco průměrná mzda lékaře je v této skupině 109 727 Kč, v NPK je to 119 199 Kč. Od roku 2016 se mzdy našich lékařů zvýšily o více než 100 %. K největšímu meziročnímu nárůstu pak došlo mezi lety 2023 a 2024, kdy se mzdy plně kvalifikovaných lékařů (kategorie L3) zvýšily o 21 procent.





Zdroj: Data ÚZIS a NPK



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.