Kráska z Kladiny – film o vzácné bronzové nádobě bude mít českou premiéru v Pardubicích

Kráska z Kladiny, jak se dnes říká tři tisíce let staré bronzové nádobě z kolekce Východočeského muzea v Pardubicích, stále budí velkou pozornost. Filmový dokument popisující pozoruhodný příběh tohoto jedinečného nálezu bude mít svou českou premiéru 20. dubna 2023 v 17 hodin v sále Zastupitelstva Pardubického kraje pod záštitou náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka. Promítání je zdarma přístupné veřejnosti, ale kvůli omezenému počtu míst je nutná rezervace na e-mailu rezervace@vcm.cz.



Slavnostní uvedení filmu o charizmatickém bronzovém vědru mělo už svou mezinárodní premiéru v sále Rady Evropy ve Štrasburku, kde muzeum poprvé prezentovalo i stejnojmennou výstavu. „Místo jsme zvolili záměrně. Totiž právě tam neustále trvá debata o evropské kulturní identitě. Příběh vědra z pozdní doby bronzové je naším významným příspěvkem do této debaty,“ vysvětlil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. Ten je společně s archeologem Janem Jílkem autorem scénáře filmu. Režíroval ho Erik Knajfl.



Nález je o to významnější, že na základě rozboru obsahu dna identifikovali vědci zatím nejstarší doložené bylinné prosné pivo ve střední Evropě. „Vedle toho otevírá pohled do náboženských představ lidí, kteří v Evropě žili před třemi tisíci lety. Zároveň dokládá, že tehdejší Evropané kultovní praktiky sdíleli napříč kontinentem,“ připomněl Libánek.



„Je pro nás velký svátek, když se v našem regionu objeví něco tak starého a přitom poměrně zachovalého,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek a pokračoval: „Rádi bychom situlu umístili do centra budoucí archeologické „klenotnice“ na pardubickém zámku, kterou pro nás navrhla architektka Eva Jiřičná.“



Nádoba je dokladem kulturního propojení Evropy



Dokumentární film zaujme tajemným i napínavým způsobem vyprávění. Jedinečný objev bronzového vědra významným způsobem změnil pohled na vývoj pozdní doby bronzové. „Nádoba s bohatou tepanou výzdobou a motivy slunečních bárek tažených labutěmi představuje jedinou nádobu svého druhu v rámci České republiky, kterou tak s dalšími nálezy z jiných zemí uvádí evropského kontextu,“ popsal archeolog muzea Jan Jílek.



Exkluzivní nález je dokladem komunikace elit pozdní doby bronzové na tehdejší dobu značné vzdálenosti a svědčí rovněž o jejich rituálech.



„K přípravě dokumentárního filmu jsme přizvali mladý tvůrčí tým. Bylo znát, že kolegy ze štábu téma táhne a za jejich přístup jsem jim moc vděčný. Příběh jsme vyskládali tak, že divák společně s archeology a dalšími odborníky postupně odkrývá jednotlivá tajemství kladinského vědra,“ doplnil režisér filmu Erik Knajfl.



zápas tenis

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.