Krajské zemědělské školy zpřísňují režim na školních statcích v souvislosti se slintavkou a kulhavkou

V souvislosti se šířením slintavky a kulhavky nedaleko českých hranic jednal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický s ředitelem Krajské veterinární stanice Pardubického kraje Josefem Boháčem. Preventivní opatření již přijala také například Střední škola zemědělská a veterinární Lanškroun, která již zrušila tradiční Den školy, který každoročně do Lanškrouna lákal tisíce návštěvníků. Obdobná preventivní opatření zavedla také Střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola Chrudim.



„S ohledem na šíření onemocnění nedaleko českých hranic je nutné, abychom byli připraveni nejen na úrovni státu, ale abychom měli představu o tom, co se případně očekává od krajů. Aktuální preventivní opatření se postupně přitvrzují tak, aby se co nejvíce snížilo riziko rozšíření nákazy také do českých chovů. Jedná se mimo jiné o zpřísnění kontrol na hraničních přechodech se Slovenskem a Rakouskem. Důležitou zprávou, kterou je nutné opakovat, je, že nemoc nemá negativní vliv na lidské zdraví, nicméně se jedná o nakažlivou infekční chorobu, která se přenáší kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu nástrojů, dopravních prostředků či oděvů. Proto je nezbytně nutné dodržovat nastavená preventivní opatření,“ řekl hejtman Martin Netolický, který v této věci hovořil také s ředitelem Střední školy zemědělské a veterinární Lanškroun Davidem Hruškou. „Kromě zrušení tradičního Dne školy, který se měl konat 8. května, nastavila škola preventivní opatření, kdy je například na školní farmě zcela zakázán pohyb nepovolaných osob a veřejnosti. V případě vjezdu vozidel či vstupu osob nutných k provozu farmy, je podmínkou dodržení pravidel vysoké biologické bezpečnosti hospodářství spočívající v dezinfekci při vstupech a výstupech, dezinfekci vozidel či kontrole osob a materiálů vstupujících do hospodářství. Rád bych požádal veřejnost, aby tato opatření nejen v rámci našich školních farem respektovala,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Obdobné opatření přijala také Střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola Chrudim.



Poslední výskyt v roce 1975



V České republice se nákaza sudokopytníků slintavkou a kulhavkou objevila naposledy v roce 1975. A to v dvoutisícové obci Tišice v okrese Mělník, kde se toto virové onemocnění vyskytlo u býků v místním JZD. Od 4. května 1975 tenkrát karanténa uvěznila místní obyvatele v jejich domovech na dlouhých 19 dnů. Zavřely se školy a obchody, pošta přestala doručovat. Nikdo místní nesměl ven a nikdo cizí zase dovnitř.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.