Krajské střední školy v České Třebové prochází postupnou proměnou

Pardubický kraj zřizuje v České Třebové dvě střední školy. Vedle gymnázia je to také Střední škola technická a dopravní Gustava Habrmana. Obě krajské školy ve středu navštívil hejtman Martin Netolický, aby s řediteli jednal nejen o stavu rozpracovaných investičních akcí, ale také o dalších plánech.



Nové hřiště Gymnázia v České Třebové slouží veřejnosti



Pardubický kraj do rozvoje svých středních škol investuje dlouhodobě, a to jak z vlastních zdrojů, tak s využitím evropských dotací. O dokončených projektech a přípravě dalšího rozvoje školy mluvil hejtman s ředitelem školy Josefem Menšíkem. „V případě Gymnázia Česká Třebová jsme v roce 2019 vybudovali venkovní přírodovědné učebny a modernizovali učebny fyziky. O rok později jsme pak dokončili zateplení budovy a úpravy suterénu, kde se nacházejí šatny. Původní povrch venkovního hřiště z 90. let, který byl realizován z prostředků města, byl již nevyhovující A město deklarovalo pouze drobné úpravy. Proto došlo k dohodě o převodu areálu na kraj, což byl základní předpoklad další rozvoj areálu z prostředků kraje, který je zřizovatelem školy. Původní asfaltový povrch byl z hlediska tělesné výchovy zcela nevyhovující, a proto jsme vybudovali nové víceúčelové hřiště s umělým sportovním povrchem, který se dnes již stává standardem nejen v rámci škol, ale také měst a obcí. Součástí tohoto hřiště jsou samozřejmě lehké hliníkové branky. V případě basketbalu se jedná o osm konstrukcí. Abychom rozšířili možnosti konání různých sportovních akcí, řešili jsme prostor pro umístění mobilního podia včetně napojení na elektřinu. Pro rozšíření sportovních aktivit pro veřejnost vznikla v areálu také plocha s workoutovými prvky. Celkové náklady dosáhly osmi milionů korun,“ řekl hejtman Martin Netolický, který s Josefem Menšíkem řešil také záležitosti spojené s energetickými úsporami, ale i stavem střešní krytiny a požadavkem školy na její výměnu, a to v souladu s památkovou ochranou školní budovy.



Společenský sál Na Skalce prochází největší rekonstrukcí od svého vzniku



Kromě gymnázia zřizuje Pardubický kraj v České Třebové také Střední školu technickou a dopravní Gustava Habrmana. Areál Na Skalce je nyní vedle studentů obsazen také dělníky, kteří přeměňují starý společenský sál na moderní multifunkční prostor, který bude sloužit nejen škole, ale také městu a pořadatelům různých akcí. „Jedná se o objekt z 60. let minulého století, což se projevilo také v rámci zahájení rekonstrukce, kdy byl odhalen reálný stav. To si vyžádalo dílčí změny v projektu s dopadem na délku realizace. V tuto chvíli se však již nacházíme ve fázi dokončování stavby. Celkové náklady jsou nyní na úrovni 70 milionů korun,“ řekl hejtman Martin Netolický. Sál Na Skalce je jedním ze dvou ve vlastnictví kraje. Tím druhým je Dům hudby v Pardubicích. V českotřebovském sále se konají nejen akce školy, ale také plesy, výstavy, burzy škol a konference. Společně se sálem doznají proměny také přilehlé prostory v mezipatře, ale i celý prostor vestibulu školy, který bude povedený nejen z architektonického, ale především funkčního hlediska.



Řeč byla také o drobných změnách v oborové skladbě školy a přiblížení se potřebám zaměstnavatelů. Mezi ně historicky patří obory napojené na železnici. „Ve spolupráci nejen s Českými drahami jsme se rozhodli upravit od školního roku 2025/2026 zaměření oboru strojní mechanik tak, abychom naše absolventy více připravili pro následnou práci v oborech provázaných se železnicí, která je nejen s naší školou, ale celým městem historicky spojená. Pokud je od zaměstnavatelů dlouhodobá poptávka po určitých profesích, které korespondují s oborovou skladbou školy, tak bychom měli reagovat, což je příklad oboru strojní mechanik,“ řekl ředitel školy Jan Kovář.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.