Radní Pardubického kraje se na svém jednání seznámili se statistikou využití evropských fondů na investičních akcích kraje a jeho příspěvkových a zřizovaných organizací za posledních 10 let. Týká se to programového období Evropské unie 2014-2020 a současného období 2021-2027.
„V našem kraji jsme ve využívání evropských fondů velmi úspěšní. Za zmiňované období máme hotových a ve fázi udržitelnosti 149 projektů za 6 miliard korun. Na ně jsme získali bezmála tři a půl miliardy korun z evropských dotací,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
„Více než polovina všech dotací šla do modernizace silnic v kraji. Mezi největší stavby patří modernizace silnic u Kojic, mezi Vršovem, Sečí a Trhovou Kamenicí, dále v okolí Ústí nad Orlicí, Poličky či Křenova a Pohledů. Další projekty jsou nyní v realizaci nebo v přípravě. Kraj za ně zaplatí 5,3 miliardy korun, z čehož chce získat 3,2 miliardy z evropských fondů,“ řekl Roman Línek, radní pro regionální rozvoj a evropské fondy
Doprava
V oblasti dopravy například nyní vybíráme zhotovitele na modernizaci silnice z Jedlové na hranici kraje za půl miliardy, připravujeme modernizaci silnice Chrast – Hrochův Týnec za 330 milionů korun nebo obchvat Sezemic za 280 milionů. Věříme, že díky výběrovým řízením tyto ceny o něco klesnou. Z evropských dopravních projektů se nyní aktuálně pracuje na úsecích Třemošnice – hranice kraje, Staré Hradiště – Hrobice, a na dvou mostech v Nových Hradech,“ dodal náměstek hejtmana pro dopravu Ladislav Valtr.
Informatika
Velké projekty jsou hotové také v oblasti informatiky. „Patří mezi ně například Digitální technická mapa, která nyní pokračuje další etapou a má umožnit snadnější plánování investic obcím. Další projekty se týkaly například zabezpečení dat úřadu a jeho komunikační infrastruktury,“ sdělil hejtman Netolický.
Kultura
„Co se týká kultury, máme dokončené projekty za tři čtvrtě miliardy koruna a v realizaci jsou další projekty za 670 milionů korun s půlmiliardovou dotací z Unie. Pracuje se na druhé etapě Technického muzea Pardubického kraje ve Vysokém Mýtě, na společenském sálu a návštěvnickém centru na pardubickém zámku a na dvou projektech na Králicku,“ vyjmenoval kulturní projekty radní Roman Línek.
Sociální péče
Plynule pokračují i projekty pro sociální účely, dvanáct je hotových a dalších osm za 430 milionů s dotací 335 milionů korun se realizuje a připravuje. „Většina projektů se týká transformace sociálních služeb, ale jedním z nových projektů jsou například Komunitní pobytové služby pro seniory v sousedství Domova U fontány Přelouči nebo zpřístupnění a úprava místního parku,“ konstatoval náměstek hejtmana Pavel Šotola.
Zdravotnictví
Některé velké projekty ve zdravotnických zařízeních uskutečnil v minulých letech kraj prostřednictvím své akciové společnosti Nemocnice Pardubického kraje. Kromě toho dokončil ve své režii 21 projektů za půl miliardy korun a pracuje na dalších 13 projektech za 400 milionů korun. „V současné době probíhá například výběr zhotovitele projektu Kybernetická bezpečnost poskytovatelů zdravotních služeb následné péče Pardubického kraje a žádost o dotaci na projekt interoperability zdravotnických záznamů, který bude důležitým krokem v elektronizaci našeho zdravotnictví a pomůže jak zdravotníkům, ta i pacientům,“ vysvětlil hejtman.
Školství
Ve školství pomohly evropské fondy 58 projektům za 1,2 miliardy téměř půlmiliardovými dotacemi. Téměř stejně hodnotné projekty jsou připravené. „Z těch největších byla zahájena stavba ateliérů Střední školy umělecko-průmyslové Ústí nad Orlicí v areálu Perla a příští rok zahájíme náročnou rekonstrukci areálu Do Nového Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích,“ prozradil radní Kozel.
Regionální rozvoj
Pro regionální rozvoj považuje kraj za podstatné dva připravené projekty, které by měl být zahájeny v příštím roce. „Tím prvním je pardubické výzkumné inovační centrum za 324 milionů korun a zhruba poloviční Třebovsko-orlický podnikatelský inkubátor,“ řekl na závěr Roman Línek.