Vybudováním centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici investice kraje do tohoto největšího zdravotnického zařízení v regionu nekončí. Kraj ve spolupráci s Nemocnicí Pardubického kraje začíná připravovat rekonstrukci a úpravy vnitřních dispozic pavilonu stávající „nové chirurgie“ pro umístění provozů interny a neurologie. Krajští radní na svém posledním jednání schválili investiční záměr, který je jedním z prvních kroků pro další plánování projektu, který se i s ohledem na krajský rozpočet bude dále upřesňovat.
„Vybudování nového srdce Pardubické nemocnice, tedy centrálního urgentního příjmu, bude znamenat přesun celé řady provozů, a tím pádem také uvolnění některých budov. V dlouhodobějším horizontu je naším cílem postupný přesun vybraných oborů s lepší návazností právě na centrální příjem. V tuto chvíli se jedná především o úpravy vnitřních dispozic stávající budovy číslo 27 pro umístění interny, která se nachází v budově číslo 28, a neurologie, která je nyní v budově číslo 19. Celý záměr je nyní v předpokládané hodnotě 297 milionů korun včetně daně z toho stavební číst činí 270 milionů korun včetně daně. Zahájení realizace stavby je podmíněno zajištěním finančních zdrojů pro investici v několika letech. Samozřejmě se budeme snažit vyhledávat také vhodné národní či evropské dotace,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Samotný projekt by měl být podle schváleného investičního záměru rozdělen do dvou samostatných etap, které mohou být prováděny nezávisle na sobě. „První etapa spočívá v samotných úpravách budovy pro přestěhování interny a neurologie včetně výměny oken. Druhá etapa by pak měla být zaměřena na zateplení budovy a opravu střechy s tím, že chceme být připraveni na využití potenciálního dotačního titulu na úsporu energií,“ řekla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.
Schválení investičního záměru je jedním z prvních kroků pro další postup. „Investičním záměrem de facto celý proces příprav projektu začíná. Díky tomu máme základní popis projektu, etapizaci a hrubé předpokládané náklady včetně možného rozložení v toku času. Na jeho základě pak můžeme dále postupovat či investiční záměr dle vnějších okolností například s ohledem na možnosti čerpání evropských dotací pozměnit,“ sdělil náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek.
Pardubická nemocnice je dispozičně nemocnicí pavilonového typu. V současné době se většina zdravotnických provozů nachází v jižní části areálu, roste tam koneckonců i nový pavilon. Výjimkou je budova 28, ve které se nachází mimo jiné část Interní kliniky. „Budova bývalé chirurgie by po rekonstrukci mohla nabídnout odpovídající moderní zázemí zejména interním oborům, které by už z povahy poskytované péče měly být v co nejužším kontaktu s obory ostatními. Koncentrace péče do jednoho místa tak uleví jednak pacientům a personálu, a jednak provozu a logistice,“ doplnil generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.