Pardubický kraj patří dlouhodobě mezi regiony, kterým se daří čerpat evropské, ale i národní dotace. Svědčí o tom například úspěšné projekty ve zdravotnictví v rámci mimořádného evropského finančního nástroje REACT EU, ale také projekty v rámci Integrovaného regionálního operačního programu. Aby bylo možné ulevit krajskému rozpočtu a získat další evropské zdroje, je nutné mít včas dostatek relevantních informací a také připravené projekty. Proto jednali zástupci Pardubického kraje s pracovníky ministerstva zdravotnictví.
„Zástupci ministerstva zdravotnictví se zajímali o aktuálně realizované zdravotnické stavby v rámci našeho kraje, na které jsme získali dotaci z programu REACT EU. Proto jsme navštívili centrální příjmy v Ústí nad Orlicí a Pardubicích. Jsme rádi, že oceňují nejen funkční řešení, ale také architektonickou stránku budov, což ostatně v případě Ústí nad Orlicí ocenila i porota soutěže Stavba roku Pardubického kraje,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková, která iniciovala také debatu na téma podpory následné péče.
Jedním z potenciálních projektů v kraji je rozvoj LDN Rybitví. „Bohužel opakovaně nedopadlo vyhlášení výzvy, do které bychom se mohli přihlásit s rozvojovým projektem pro LDN Rybitví. Původně měla být výzva vyhlášena v rámci iniciativy ReactEU, následně mělo dojít k podpoře v rámci IROP21+ a nakonec se výzva měla přesunout do Národního plánu obnovy. Výzva však byla z nějakých důvodů vždy zrušena,“ konstatoval radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr.
Podle náměstkyně Michaely Matouškové jsou však projekty v LDN Rybitví pro kraj stále důležité. „Rozšíření kapacity LDN Rybitví a doplnění o terénní péči považujeme za důležité a počítáme tak i nadále s přípravou projektu, který toto bude řešit. Ministerstvem zdravotnictví jsme ujišťování, že následná péče patří mezi priority a bude snaha vypsat odpovídající dotační titul co nejdříve. Je nutné si uvědomit, že celorepublikově se lidé dožívají delšího věku avšak nikoliv v plném zdraví, což klade vyšší nároky na dlouhodobou následnou péči. Proto bychom rádi rozšiřovali možnosti nejen nemocniční, ale především domácí dlouhodobé péče,“ uvedla náměstkyně Matoušková.
V rámci setkání byla řeč také o Svitavské nemocnici, kdy radní Ladislav Valtr prezentoval také záměry rozvoje Svitavské nemocnice s tím, že kraj pečlivě monitoruje přípravu dotačních výzev, ze kterých by bylo možné investice do nemocnice ve Svitavách spolufinancovat.