Kraj pomáhá s obnovou památek

Radní Pardubického kraje schválili programové dotace pro další obnovu památek na území kraje, a to za téměř dva miliony korun. Celkem už šlo letos do památek 38 milionů korun z krajského rozpočtu.



 „Nejvyšší příspěvek jde na obnovu fasády a kamenných prvků na kostele sv. Bartoloměje v Pardubicích. Kraj se bude podílet i na financování úprav liturgického prostoru presbytáře kolem náhrobku Vojtěcha z Pernštejna, které farnosti navrhl architekt Josef Pleskot. Další významné dotace putují do Moravské Třebové na obnovu šindelových střech památek bašty a Schodů mrtvých a také do kulturní památky Zámek s pivovarem Semín na obnovu zřícené klenby a statické zajištění stávajících kleneb,“ uvedl několik příkladů náměstek hejtmana Roman Línek.



Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích



Kostel je nedílně historicky spjat s dějinami města a je pohřebištěm rodu Pernštejnů s renesanční hrobkou Vojtěcha z Pernštejna. Současné uspořádání liturgického prostoru u hrobky neodpovídá významu tohoto místa, proto byl požádán architekt Josef Pleskot o návrh nové úpravy prostoru presbytáře kostela.



Významné památky v Moravské Třebové z 16. století



Bašta je kamenná kruhová stavba, která je součástí opevnění zbudovaného počátkem 16. století na jihozápadní straně ve Farní ulici. Schody mrtvých pro živé  vedou na hřbitov. Jedná se o kryté schodiště s portálem, na kterém jsou znaky pánů z Boskovic s letopočtem 1575. Obnova šindelových  střech obou památek je nutná z důvodů havarijního stavu.



Obnova zřícené klenby v Semíně



V listopadu loňského roku došlo ke zřícení klenby nad třetím pivovarským sklepem v kulturní památce Zámek s pivovarem Semín. Majitelé zahájili pod dohledem památkářů záchranné práce. Spadlou klenbu museli nahradit novým stropem se stájovými klenbami, tvarově a rozměrově shodnými s klenbami v sousedním sklepě. Zároveň preventivně sanovali i ostatní klenby. Původní objekt byl vybudován Vilémem z Pernštejna kolem roku 1500 jako správní budova části jeho západního panství. V roce 1691 sem byl vestavěn vrchnostenský pivovar se sladovnou, zachován zůstal unikátní hvozdový valach a náduvník. V roce 1880 se zde narodil architekt Josef Gočár.



Zachovalá roubenka v České Třebové



V České Třebové pomůže dotace s obnovou objektu čp. 310 v Lidické ulici. Roubenka je z  1. poloviny 19. století na okraji historického jádra. Díky velké míře autenticity je vysoce hodnotným dokladem lidového stavitelství v regionu. V historickém jádru České Třebové dnes představuje jednu z posledních takto zachovalých staveb.



Oprava fasády chrudimského kostela je na začátku



První krajská dotace pomůže s vypracováním restaurátorského záměru a průzkumu na obnovu venkovní fasády pískovcových prvků a vitrají kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi. Teprve pak se započne se samotnými přípravami a hledáním zdrojů financování.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.