Povinnou péči o tradiční lidovou kulturu zajišťují pro Pardubický kraj už řadu let odborníci z Hlinska a Veselého Kopce, z Muzea v přírodě Vysočina. Radní kraje na posledním zasedání rozhodli o uzavření nové víceleté smlouvy s vyšší podporou.
„Muzeum v přírodě se stará o nemateriální statky tradiční lidové kultury, vede a rozšiřuje jejich krajský seznam, sleduje dění v této oblasti a podporuje zachovávání tradic ve městech i na venkově z metodického hlediska. Zároveň navrhuje udělování titulu Nositel tradice lidových řemesel v Pardubickém kraji a pracuje s těmito řemeslníky na jejich propagaci při používání historických postupů výroby. Vzhledem k tomu každoroční smlouva v hodnotě 50 tisíc, později 60 tisíc korun pokrývala pouze 20 – 30 % celkových nákladů vyčíslených na tyto činnosti, rozhodli jsme se ˇod příštího roku uzavřít novou smlouvu na částku 100 tisíc korun ročně,“ informoval náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu Roman Línek.
Nositele tradice můžete vidět i na akcích Muzea v přírodě Vysočina. Například Josef Fidler, jehož ruční výroba žinylkových textilií je jak na krajském, tak i na národním seznamu tradiční lidové kultury, se nedávno podílel s pracovníky Muzea na otevření zcela nové expozice lnu a lnářství na Veselém Kopci. „Expozice je v původním domku s holubníkem hned v centru skanzenu, který dlouho býval v soukromém vlastnictví. Teď je rekonstruovaný a dozvíte se tu vše o pěstování lnu a výrobě lněných tkanin, dokonce si to můžete zkusit na tkalcovském stavu sami. Smutnou skutečností ovšem je, že pro textilní průmysl u nás pěstování lnu skončilo v roce 2010 a od té doby len dovážíme z jiných států,“ řekl Roman Línek, který se v uplynulém týdnu zúčastnil otevření nové expozice Muzea v přírodě Vysočina.