Kraj bude pokračovat v podpoře horských obcí na Zakarpatí

Již od roku 2013 spolupracuje Pardubický kraj se Zakarpatskou oblastí na Ukrajině, která byla v době první československé republiky součástí tehdejšího Československa. Od samého počátku se kraj soustředí na podporu projektů ve školství a zdravotnictví, a to především v horských oblastech, které patří i na poměry Zakarpatí mezi ty chudší. Podobný trend by měl pokračovat také v letošním roce. V rámci návštěvy nejzápadnějšího ukrajinského regionu byly identifikovány společné projekty pro rok 2025. Podmínkou jejich realizace je však vždy spoluúčast ukrajinské strany.



„V rámci naší spolupráce se Zakarpatskou oblastí se od samého počátku soustředíme na realizaci projektů v oblasti školství a zdravotnictví, a to se zaměřením na horské a podhorské regiony Karpat, kterým se často nedostává prostředků ani na vlastní provoz škol či zdravotnických zařízení. Na investice se tak musí snažit získávat externí zdroje z různých fondů. Po vypuknutí války se situace ještě zhoršila, jelikož nemohou počítat se žádnou státní podporu. Infrastruktura je na těchto místech odpovídající mnohdy 70. či 80. letům minulého století. Ve školách tak často nefunguje topení a i malé děti zde musí sedět v zimních bundách. Proto se chceme i nadále soustředit na podporu projektů na výměny střech, obnovy kotelen nebo opravy systému vytápění budov. V letošním roce bychom rádi podpořili projekty v Syněvirské Poljaně, Velkém Berezném, Jasini nebo na Koločavě, která je naší veřejnosti známá především prostřednictvím děl spisovatele Ivana Olbrachta. Na základě naší inspekční cesty budeme řešit míru spoluúčasti na jednotlivých projektech, jelikož naší podmínkou je vždy finanční podpora projektů, u kterých je zajištěno financování z ukrajinské strany,“ uvedl hejtman Martin Netolický.



Ten navíc zmínil, že ještě na jaře letošního roku by měla být do jednoho z vybraných zdravotnických zařízení převezena vyřazená lůžka z Odborného léčebného ústavu Albertinum Žamberk. „Pro tato lůžka již s ohledem na pravidelnou obnovu nemáme v našich zdravotnických zařízení uplatnění, a proto jsou určena z vyřazení z majetku. Na Zakarpatí mohou ještě velmi dobře sloužit v zařízeních následné péče. V řádu několika měsíců bychom tato lůžka po vyřešení všech nezbytných administrativních záležitostí chtěli převést,“ řekl hejtman Martin Netolický, který s vedením Zakarpatské oblastní rady hovořil také o výměnách studentů, podpoře výuky českého jazyka nebo pomoci v rámci reformy psychiatrické péče, na kterou se v Zakarpatí chtějí soustředit také s ohledem na potřebnost řešení post traumatických stavů vojáků vracejících se z fronty.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.