Komunitní zahrada v Chrudimi se dále rozrůstá

O projektu komunitní zahrady v Chrudimi jednal hejtman Martin Netolický s předsedou spolku Perspektivní Chrudimsko Markem Točoněm, který zajišťuje fungování Zahrady ve městě. V letošním roce kromě celé řady projektů uspěli také v hlasování veřejnosti v rámci participativního rozpočtu v Chrudimi.



„Zahrada ve městě je z mého pohledu ukázkovým příkladem komunitní spolupráce s cíle rozvíjet dříve nevyužité městské zahradnictví v prostor pro setkávání lidí, osvětu z hlediska životního prostředí a podporu biodiverzity ve městě. Právě projekt na vybudování bylinkových pásů, ovocných stromů či vybudování jezírka s výukovým molem je nyní dalším z připravovaných projektů. Celkové předpokládané náklady jsou nyní odhadované na 500 tisíc korun s tím, že 70 procent by měl zajistit soukromý subjekt. O pomoci z krajského rozpočtu na rok 2025 budeme chtít dál jednat,“ uvedl hejtman Martin Netolický.



Podle předsedy spolku Perspektivní Chrudimsko Marka Točoně je letošní rok z hlediska rozvoje zahrady velmi úspěšným. „V letošním roce navazujeme na úspěšně odvedenou práci z minulého roku. Díky finanční podpoře společnosti Foxconn jsme na počátku orku uvedli do provozu záhony. Vytvořili jsme tak místo, kde mají možnost lidé vypěstovat si zeleninu, ovoce nebo bylinky. V zahradě pěstujeme i sousedské vztahy. Za finanční podpory Nadace Via realizujeme projekt s názvem Žívá Zahrada ve městě. V druhé polovině roku se nám podařilo uspět u Nadace Partnerství ve výzvě Akademie hybatelů komunit s projektem „Komunitního pátia“. Zároveň jsme uspěli v hlasování občanů ve výzvě Tvořím Chrudim. Z těchto prostředků bychom chtěli revitalizovat dva skleníky a vybudovat sociální zařízení pro návštěvníky našich akcí,“ řekl Marek Točoň.



O projektu



Spolek Perspektivní Chrudimsko, z. s. buduje na pozemku bývalého městského zahradnictví komunitní zahradu. Pomocí dobrovolníků a členů spolku vznikne prostor pro společné setkávání obyvatel Chrudimi, kde bude rovněž možnost vypěstování si vlastní zeleniny, bylin či okrasných květin. Do zahrady budou přidávány prvky, které podpoří ubývající biodiverzitu (budky, hmyzí hotely, tůně, květnaté loučky). Výsledná zahradní koncepce spojená s ochranou přírody bude sloužit i k účelům zahradní terapie. Zároveň zde renovují vnitřní prostory, které budou sloužit nejen k přednáškám o přírodě a vzdělávání pro všechny věkové kategorie. Více informací o projektu najdete na www.zahradavemeste.cz



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.