Koalice nevládek Pardubicka si k 20. výročí nadělila rekord i staronové vedení

Koalice nevládek Pardubicka (KONEP), jejímž cílem je sdružovat a podporovat neziskové organizace v Pardubickém kraji, slaví 20. výročí. „Jako samostatná organizace existuje KONEP od 18. 10. 2004. Předtím jsme působili jako neformální sdružení neziskovek, a to od roku 1998,“ zavzpomínala ředitelka Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ Miluše Horská, která je ve vedení Koalice nevládek Pardubicka od jejího vzniku.



„Tehdy jsme chtěli, aby neziskové organizace měly silnější hlas u důležitých partnerů. Aby vystupovaly společně a jednotně například při jednáních se státní správou či podnikatelským sektorem. Jsem ráda, že se nám tento záměr daří dlouhodobě naplňovat,“ poznamenala Miluše Horská.



Unikátní partnerství s Pardubickým krajem



„Naší snahou je posilovat vzájemnou spolupráci, výměnu zkušenosti a pomáhat v rozvoji neziskových organizací i celého regionu,“ upřesnila ředitelka Koalice nevládek Pardubicka Jana Machová. „Zaměřujeme se také na podporu dobrovolnických aktivit a propojování neziskového, firemního a veřejného sektoru v Pardubickém kraji,“ uvedla ředitelka Koalice nevládek Pardubicka, která si cení i unikátního partnerství s Pardubickým krajem. To bylo oficiálně stvrzeno 22. 11. 2010. Přispívá k rozvoji neziskového sektoru, dobrovolnictví a celého regionu. „Díky němu bylo podpořeno mnoho dobrých skutků a prospěšných aktivit,“ sdělila Jana Machová.



S tím souhlasí i náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. „Osvědčená spolupráce Pardubického kraje s Koalicí nevládek Pardubicka se zúročila na celé řadě projektů, ale i kulturních, společenských, sportovních a vzdělávacích akcí,“ potvrdil Pavel Šotola. „Partnerství Koalice nevládek Pardubicka a Pardubického kraje dává smysl. Věřím, že i v budoucnu přinese podporu řady prospěšných projektů, silné příběhy a nové impulzy pro rozvoj neziskového sektoru v našem kraji,“ zdůraznil náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.



Burza filantropie v Pardubickém kraji: 555 projektů za 21 milionů korun



Zřejmě nejúspěšnějším plodem spolupráce Koalice nevládek a Pardubického kraje je Burza filantropie. Ta pomáhá neziskovým organizacím získat finanční či materiální podporu pro jejich projekty od donátorů z řad firem a veřejné správy. „Burza filantropie umožňuje osobní setkání dárců a zástupců neziskových organizací. Ti mají možnost v časovém limitu představit vlastní nápad a získat potřebnou podporu pro svůj projekt,“ doplnila Jana Machová.



„Když jsme s Burzou filantropie v Pardubickém kraji v roce 2011 začínali, vůbec jsme netušili, kam až se můžeme dostat. Moc nás těší, že neziskové organizace dokáží připravit skvělé a velmi pestré projekty z různých oblastí, na které donátoři slyší a dává jim smysl je podpořit. Velký dík patří všem, kdo se s námi podílí na tom, že se z Burzy filantropie stal fenomén. Za celou dobu historie burz jsme v Pardubickém kraji podpořili 555 projektů, a to částkou 21 024 044 korun,“ radoval se Pavel Šotola.



„Je skoro až neuvěřitelné, že zatímco první ročník Burzy filantropie s reálnými prostředky donátorů v roce 2012 vynesl v Pardubickém kraji 900 tisíc korun, letos jde o rekordní částku 2 520 309 korun,“ vyzdvihla nárůst podpory prospěšným projektům v průběhu času Jana Machová.



KONEP ve spolupráci s Pardubickým krajem pořádá i každoroční Galavečer oceňování dobrovolníků, neziskových organizací a společensky odpovědných firem Pardubického kraje. Slavnostní večer vždy dýchá příjemnou atmosférou nabitou dobrými skutky všeho druhu. Nechybí ani bohatý kulturní program. „Je nám ctí oceňovat ty, kteří nosí srdce na dlani,“ podotkla Jana Machová a dodala, že ten letošní se uskuteční 2. prosince 2024.



Úspěšné projekty financované z Evropské unie



KONEP má na svém kontě také celou řadu projektů financovaných z Evropské unie. „Tyto projekty by si neziskovky samy zřejmě nenapsaly. Mnohým z nich pomohly ve formě nových placených pracovních míst. Šlo například o projekt Aktivně ke štěstí a spokojenosti,“ nastínila ředitelka Koalice nevládek Pardubicka. „Jiné naše projekty dokázaly prostřednictvím placených rekvalifikací, pracovních stáží či mentoringů účastníky posunout tak, že se stali třeba úspěšnými podnikateli nebo klíčovými zaměstnanci a jsou jimi dodnes,“ řekla Jana Machová.



Velký ohlas měly i vzdělávací projekty pro členské organizace KONEP (KONEP roste) či historicky první společné partnerské projekty, v nichž bylo zapojeno 13 nestátních neziskových organizací z celého Pardubického kraje. „Zásluhou projektů Aktivní rodiče a Rodičovská dovolená, období růstu se podařilo nastartovat několik mateřských a rodinných center z celého Pardubického kraje. Ať už formou vybavení do center nebo díky placeným pracovním místům,“ pokračovala ředitelka organizace zastřešující neziskovky v Pardubickém kraji.



Jaké jsou výhody členství v Koalici nevládek Pardubicka?



KONEP rozhodně není žádnou uzavřenou společností. „Pokud nezisková organizace působící v Pardubickém kraji má o členství v KONEPu zájem, je potřeba vyplnit přihlášku. Nové členy pak může přijmout valná hromada,“ upřesnila koordinátorka informační kanceláře KONEPu Barbora Jouzová.



Jaké jsou výhody členství? „Svým členům přednostně nabízíme partnerství na projektech, které připravujeme. Chystáme i speciální projekty pro členské organizace a celou řadu vzdělávacích kurzů se zvýhodněnými cenami pro jejich zaměstnance,“ nastínila Jana Machová. „Členové mají možnost spolurozhodovat o dalším směřování Koalice nevládek Pardubicka. Ta zároveň může pomoct realizovat různé nápady a vize, na které by si samy organizace netroufly,“ doplnila šéfka KONEPu.



„Velmi si ceníme našeho členství v KONEPu. Již několikrát jsme se úspěšně účastnili perfektně organizované Burzy filantropie, díky které jsme také navázali bližší vztah s místními firmami, nebo Galavečera oceňování dobrovolníků. Také pracovní jednání a sdílení zkušeností s ostatními členy KONEPu jsou pro nás obohacující,“ prohlásil za Salesiánský klub mládeže, Centrum Don Bosco jeho ředitel a předseda klubu Aleš Kalina.



Koalice nevládek Pardubicka má staronové vedení



K 20. výročí si Koalice nevládek Pardubice nadělila staronové vedení. Předsedkyní správní rady zůstává Jolana Štěpánková, která je ředitelkou spolku Apolenka ve Spojile u Pardubic. Na pozici místopředsedkyně správní rady bude i nadále působit ředitelka Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ Miluše Horská. Na další funkční období, které je tříleté, byli jednomyslně na valné hromadě zvoleni členy správní rady také ředitel a předseda Salesiánského klubu mládeže, Centrum Don Bosco Aleš Kalina, ředitelka organizace Rytmus Východní Čechy Eva Sládková a ředitelka organizace Cesta pro rodinu Dana Hubálková. „Správní rada Koalice nevládek Pardubicka pokračuje beze změn. A my se těšíme na další výzvy, které nás čekají,“ uzavřela Jana Machová.



Více informací o Koalici nevládek Pardubicka najdete na webu www.konep.cz.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.