Jevíčko po 100 letech obnoví původní strukturu parku léčebny

Odborný léčebný ústav Jevíčko se již příští rok dočká revitalizace parkového areálu, který byl dlouhou dobu bez zásadních úprav. Hlavním cílem této obnovy je vrátit parku jeho původní vzhled a zajistit tak příjemnější prostředí pro pacienty i návštěvníky.



„Celkové náklady na realizaci projektu činí necelých devět milionů korun včetně DPH. Tento projekt nejenže přispěje k obnově a údržbě přírodního prostředí, ale také k dlouhodobému fungování parku na původních principech, které jsou důležité pro léčbu pacientů,“ doplňuje první náměstek hejtmana pro investice, Dušan Salfický.



Jedním z hlavních prvků revitalizace je navržení pohledové bariéry z keřů ve východní části areálu, která oddělí park od přilehlé cesty. Kromě výměny stávajících stromů a odstranění náletových dřevin vznikne namísto současných keřů nový trávník. Přední část hlavní budovy léčebny ozdobí trvalkové záhony. Následná péče o nově vysazené rostliny bude zajištěna po dobu tří let.



„Obnova parku je součástí projektu spolufinancovaného z Operačního programu životní prostředí 2021-2027. Projekt Rada Pardubického kraje schválila v září 2022. Kraj obdržel Rozhodnutí o poskytnutí dotace v rámci Operačního programu životní prostředí (OPŽP 21+). Maximální výše dotace činí téměř 7,5 milionů korun,“ upřesňuje radní pro regionální rozvoj, Roman Línek.



„V rámci projektu bude vysazeno přes 500 nových stromů a okolo 1400 keřů, což přispěje ke zvýšení rozmanitosti přírody a zachování památkových hodnot území. Obnova se týká smrků, které jsou opět záměrně umístěny do parkového areálu s ohledem na produkci pryskyřice, která obohacuje vzduch o éterické oleje. Tyto oleje usnadňují léčbu pacientů a jsou typickým prvkem plicních léčeben z období První republiky. Za mě to má klíčový význam pro zlepšení zdraví uživatelů léčebny. Zároveň je to také velmi rozumný a smysluplný příspěvek k ochraně přírody,“ vysvětluje radní pro venkov, zemědělství a životní prostředí, Miroslav Krčil



Zdraví v srdci přírody



Park je součástí kulturní památky a samotný areál léčebny je unikátním příkladem léčebného zařízení, které bylo navrženo pro rekonvalescenci pacientů s TBC. Areál v současné době také využívají pacienti pohybové rehabilitace, pro které je pohyb po parku a v terénu velmi zásadní. Terén je důmyslně tvarován nejprve pro nenáročný pohyb, který je postupně se vzrůstající vzdáleností od léčebny náročnější. Léčebna je zasazena do lesa s jehličnatými stromy a širokým výhledem do volné kopcovité krajiny a v klimaticky velmi příznivém prostředí. V rámci revitalizace budou obnoveny skupiny smrků poškozené kůrovcem, které byly původně vysázeny jako léčebné místo pro pacienty a dále budou nahrazeny rozsáhlé plochy s původně vysazenými břízami ze  70. letech minulého století, které jsou silnými alergeny. Břízy tak uvolní prostor pro javory, duby, smrky, jedle a další druhy dřevin.



Termín dokončení vlastní realizace, to znamená zakládání zeleně, kácení a ošetřování stromů a výsadba stromů je naplánovaný do 9. 4. 2026.



Kraj do léčebného ústavu investoval přes 170 milionů korun



Pardubický kraj v minulosti velmi výrazným způsobem investoval do rozvoje celého areálu Odborného léčebného ústavu v Jevíčku. „Za posledních několik let se v rámci OLÚ Jevíčko dostáváme na souhrnnou sumu všech projektů ve výši přesahující 170 milionů korun s tím, že na řadu z nich se nám podařilo získat prostředky z evropských fondů. Mezi největšími projekty najdeme opravu historických dřevěných leháren, přestavbu bývalého dětského pavilonu na pavilon pro plicní rehabilitaci, renovaci střechy a implementaci energeticky úsporných opatření v budově stravovacího provozu. V poslední etapě bylo realizováno zateplení pavilonu S a kompletní modernizace pokojů včetně nového hygienického zázemí,“ vyjmenoval projekty hejtman Martin Netolický.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.