
Jak může Pardubický kraj podpořit sociální podniky, které vytvářejí pracovní příležitosti pro osoby se zdravotním, sociálním či kulturním znevýhodněním? Nejen o tom se hovořilo na setkání, které se uskutečnilo v prostorách Krajského úřadu Pardubického kraje.
„Účastníci této akce měli možnost získat aktuální informace, které se týkaly legislativy, financování i další podpory,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola, do jehož gesce sociální podniky patří. „Současně jsme chtěli mít zpětnou vazbu na to, jak funguje stávající podpora pro sociální podniky a na co bychom se případně měli dál zaměřit,“ konstatoval Pavel Šotola.
Pardubický kraj podporuje sociální podnikání dlouhodobě
Sociální podnikání Pardubický kraj podporuje dlouhodobě. „Je pro nás důležitou součástí rozvoje regionu. Sociální podniky vytvářejí pracovní příležitosti, ale zároveň pomáhají zlepšovat kvalitu života občanů s různými typy znevýhodnění,“ poznamenal náměstek hejtmana Pardubického kraje.
S ohledem na celospolečenskou prospěšnost sociálního podnikání se Pardubický kraj před více než deseti lety rozhodl, že bude tyto aktivity podporovat systémově. A to jak formou přímých dotací, tak i vzděláváním a osvětou. „Poskytujeme dotace, které pomáhají sociálním podnikům při jejich startu a rozvoji. Investujeme do vzdělávacích programů, které umožňují rozvoj odborných dovedností podnikatelů a zaměstnanců sociálních podniků. Věnujeme se také osvětě, aby veřejnost lépe pochopila význam sociálního podnikání pro regionální ekonomiku i pro jednotlivce,“ dodal Pavel Šotola.
S podporou Pardubického kraje panovala spokojenost
„S podporou Pardubického kraje sociálnímu podnikání jsme spokojeni. Dotační program využíváme pravidelně. Oceňujeme, že žádost je poměrně jednoduchá a její podání celkem rychlé,“ sdělil Ferdinand Raditsch, ředitel Květné Zahrady, která již dvacet let pomáhá lidem v nesnázích a podporuje jejich integraci do společnosti.
Řadu diskuzí a otázek vyvolala i debata o aktuální legislativě a změnách, které nastaly na přelomu loňského a letošního roku. „Je dobře, že byl přijat zákon o integračním sociálním podniku. A to i přesto, že se do něj dostaly některé pasáže, které trochu postrádají logiku a zasloužily by novelizaci,“ prohlásil Antonín Nekvinda ze Sdružení Neratov, jenž je statutárním zástupcem a místopředsedou Rady spolku působícím v Pardubickém i Královéhradeckém kraji.
Vzdělávání je možné si nechat „ušít“ na míru
Hodně diskutovaným tématem byla též nabídka vzdělávání pro sociální podniky. „V dotačním programu jsme umožnili, aby si sociální podniky mohly zajistit vzdělávání ušité přímo pro ně na míru. To nám přišlo smysluplnější a efektivnější než nabízet obecné vzdělávací kurzy, které nemohou zcela zohlednit úroveň znalostí všech účastníků,“ vysvětlil Pavel Šotola.
Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.


