Film Léto s Evženem jde do kin

Česká rodinná komedie nabízí nejen skvělé herecké výkony, ale také krásné záběry našeho regionu. Natáčení podpořil finančně Pardubický kraj a organizačně jej pomáhala zajistit kancelář East Bohemia Film Office.



 



V neděli 8. prosince se v sále pardubického Cinema City konala slavnostní předpremiéra filmu Léto s Evženem, který se natáčel v Pardubickém kraji. Předpremiéry se zúčastnil filmový štáb včetně obou režisérů, většiny herců a také kastelán hradu Kunětická hora, který ve filmu dostal název hrad Tramberk.



„Představte si, že jste kastelánem hradu a máte ho chránit. Pak přijedou nějací šílenci a potřebují jít do místností, stěhovat je a měnit. Kolik nás bude? No, s komparzem maximálně 180. A potřebujeme udělat na nádvoří oheň! Tohle když někdo snese a nevyžene vás, tak zaslouží velký dík. Takže, pane Jiroušku, moc děkuji!,“ řekl na úvod režisér Miloslav Šmídmajer.



„Já jsem tedy doufal, že se o tom požáru nikdo nedozví! Ale chtěl bych moc poděkovat kolegovi Evženovi, na hradě mi po něm zbylo několik cedulí, které budu určitě využívat,“ naznačil s nadsázkou část děje kastelán Kunětické hory Miloš Jiroušek. Filmový kastelán je totiž nejraději, když může hrad zavřít pro návštěvníky a bádat v něm.



Představitel kastelána Evžena Jiří Dvořák nenatáčel v Pardubicích poprvé: „Já Pardubice miluji, protože jsem tady strávil hodně času, když jsme natáčeli Operaci Silver A, kde jsem hrál Alfréda Bartoše, a bylo to krásné. A teď, když jsem se mohl vrátit, se mě to kouzlo Pardubic nějakým způsobem znovu dotklo.“



Pardubický kraj vychází filmařům ve všech ohledech vstříc



„Pardubický kraj s radostí podporuje filmaře prostřednictvím Destinační společnosti Východní Čechy a její East Bohemia Film Office, která pomáhala s vytipováním lokací a pomáhala například i s komparzem. Ráda bych jim touto cestou moc poděkovala! Film se opravdu povedl,“ uvedla Petra Šimečková, krajská radní zodpovědná za cestovní ruch. Ve filmu ocenila i dnes již historický červený autobus Karosa, který filmařům zapůjčilo Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě.



„Bylo to poprvé, kdy jsme u nás v regionu pomáhali zorganizovat dvě předpremiéry v jeden den, v Pardubicích a v Litomyšli. Filmové kanceláři se to, myslím, podařilo skvěle,“ řekla Alena Horáková, ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy, a dodala: „I účast herců a štábu byla opravdu ojedinělá. Produkce Bio Illusion u nás v kraji již dříve natáčela a podpory Pardubického kraje a filmové kanceláře si moc cení. Jejich početná návštěva a ochota se po filmu a diskuzi fotit s diváky je toho důkazem.“



Veselé historky z natáčení



Všichni představitelé hlavních rolí a členové štábu na léto strávené v pardubickém regionu vzpomínali s radostí a na předpremiéře zmínili množství vtipných „historek z natáčení“.



Například kameraman Martin Čech: „Říká se, že natáčení s dětmi a se zvířaty je nejtěžší. Tady hrál s Markem Němcem divočák a Marek ho – jak jste viděli – trochu uhnal, takže divočák pak odmítal pracovat. Původně to tedy měl být býk, ale to naštěstí nedopadlo.“



Na to s úsměvem odpověděl Marek Němec, představitel tělocvikáře Roberta: „Ta scéna se točila v létě a oni mi říkali, že v tomhle vedru ani prase nepracuje. Já jsem se ho samozřejmě bál, ale dobře to dopadlo. Použili na to speciální zobrazovací techniku, takže to vypadalo, že běžím devadesátkou a na tom poli sprintuju o život.“



V rodinné komedii mohou diváci vidět ještě další známé herce jako je Martin Myšička, Jaroslav Plesl, Jana Pidrmanová, Dana Batulková, Kateřina Brožová, Miroslav Táborský nebo Oldřich Navrátil. Režie se ujali Miloslav Šmídmajer, který je současně producentem filmu, a Pavel Krumpár. V komparzu se objevilo mnoho místních lidí, někteří z nich se předpremiéry v Pardubicích také zúčastnili.



Filmové zajímavosti



Natáčecích dnů bylo celkem 20, odehrávaly se převážně na Kunětické hoře, v Litomyšli a závěrečná scéna je z Chocně. Část filmu se dotáčela i na hradu Kost v Královehradeckém kraji.



Jednou ze zajímavostí bylo, že ačkoli se točilo hlavně v létě, některé scény se dotáčely až v říjnu. Zajistit, aby na sebe záběry navazovaly a vše bylo stejné, byl pro produkci nelehký úkol. Konkrétním příkladem může být začátek jarmarku v létě a následný požár v říjnu nebo odjezd žlutým broukem v létě a jeho příjezd na nádraží rovněž v říjnu.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.