Domov u studánky otevírá v Rudolticích domek pro klienty

Pardubický kraj postupně mění všechny dříve ústavní pobytové sociální služby pro klienty s mentálním a kombinovaným postižením a nahrazuje je komunitním bydlením s individuální pomocí podle potřeb jednotlivců. Dalším kamínkem do mozaiky je nový domek pro klienty Domova u studánky v Anenské Studánce, který kraj slavnostně otevřel v Rudolticích nedaleko Lanškrouna.



„Náš kraj se v uplynulých letech stal v České republice lídrem v transformaci sociálních pobytových služeb a ostatní se k tomuto trendu postupně přidávají. Domov u studánky s výstavbou nových domků přichází o něco později, než ostatní, ale do budoucna plánujeme, že původní budovy zařízení zcela opustíme. Mělo by se tak stát ve střednědobém horizontu po roce 2030,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Většinu těchto projektů podporují fondy Evropské unie, také na tento domek za téměř 42 milionů jsme obdrželi 32 milionů z evropských zdrojů,“ dodal hejtman.



Cílem kraje je zajištění poskytování pobytové sociální služby v běžné zástavbě a umožnit tak klientům žít co nejvíce podobným způsobem života, jakým žijí jejich vrstevníci. „V současné době už 566 z celkového počtu 786 klientů v našich zařízeních  žije v komunitním bydlení. Za posledních 12 let, kdy se transformaci věnuji, vidím velké zlepšení kvality jejich života,“ řekl radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola a pokračoval: „Mnozí si myslí, že jen klienty přestěhujeme do hezčího prostředí, ale má to mnoho dalších souvislostí. Mnozí z nich mají poprvé v životě svoje soukromí, svůj pokoj, svoje zázemí. Také postupy sociálních pracovníků prošly velkými změnami. Respektují, že jsou u někoho doma a pomáhají mu s tím, co sám nezvládne. Není tu režim jako v ústavu. A v mnoha případech se to velmi kladně projevuje také na psychické pohodě klientů. Někteří začali víc komunikovat, u dalších se ukázalo, že když mají možnost, řadu věcí zvládnou sami a jsou i tací, kteří chodí na kratší úvazek pracovat.“



Některé domky jsou navrženy pro klienty s vysokou mírou podpory, jiné pro samostatnější. Všechny jsou samozřejmě bezbariérové. Nový domek v Rudolticích je určen těm méně pohyblivým. Proto má šest jednolůžkových pokojů s umyvadlem a společné koupelny včetně zvedacího asistenčního zařízení.



„Transformaci našeho zařízení jsme zahájili v roce 2016. Klienty, kteří potřebovali nízkou míru podpory, jsme přestěhovali do bytů. Nyní máme v pěti bytech v České Třebové celkem devět klientů, kterým poskytujeme sociální služby chráněné bydlení. Dalších 12 lidí žije v rekonstruovaném objektu v Dolní Čermné, kde vzniklo příjemné komunitní bydlení pro lidi se zdravotním postižením. Pro devět klientů s vysokou mírou závislosti jsme rekonstruovali objekt v Anenské Studánce. Velký zájem je také o odlehčovací službu s čtyřmi místy a o Sociálně terapeutické dílny v České Třebové pro 10 lidí,“ shrnula ředitelka Domova u studánky Jitka Beránková. Pro další by měly vyrůst nové domky podobné tomuto v Rudolticích.



Dům v Rudolticích je v pasivním standardu. Střecha je řešena jako vegetační s retenční funkcí a je osazena fotovoltaickými panely. Ve střeše je umístěn světlík osvětlující hlavní komunikační chodbu a vedle pokojů je tu také zázemí pro zaměstnance.



Název projektu: Transformace Domova u studánky - domek Rudoltice I.



Projekt financovaný z IROP, Oblast podpory: 6.1 REACT EU



Celkové náklady projektu 41 724 931,89 Kč



Podíl EU 32 562 733,3 Kč



Zahájení stavby 23.6.2022



Ukončení stavby 7.11.2023



Kolaudace: 19.1.2024



Autor návrhu: Ing. arch. David Jiříček



Projektant: Sinc s.r.o.



TDI: Hudeček s.r.o.



Zhotovitel: SL HOLDING CZ, s.r.o.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.