Do konce: silné příběhy rodin pečujících o své blízké na sklonku životní cesty

Do konce. To je název nového unikátního projektu České televize. Šestidílný dokumentární cyklus přibližuje příběhy rodin pečujících o své blízké, kteří se ocitají na sklonku životní cesty. Jeden z nich diváky zavede i do Pardubického kraje.



Příběhy lidí, kteří pečují o někoho, kdo jim v rodině umírá



„Sledujeme životy lidí, kteří přicházejí do styku s paliativní péčí. Pečují o někoho, kdo jim v rodině umírá,“ přiblížil projekt Do konce jeho vedoucí Jakub Třešňák. Ten je zároveň spoluautorem námětu, scénáře a režisérem střihu.



„Žánrově se jedná o docusoap, tedy dokument, který vyprávíme tak, jako kdyby šlo o hraný seriál. Upřednostňujeme autenticitu. Není to žádná přehlídka mluvících hlav, které by detailně vysvětlovaly, co všechno je s péčí o pacienty v závěrečném stadiu nevyléčitelného onemocnění spojené. Jde nám o to ukázat, že domácí péče má smysl. A to na konkrétních situacích jednotlivých rodin, které se reálně dějí. V tom je to zajímavé a unikátní,“ vysvětlil Jakub Třešňák.



Lidé si přejí umírat doma. Jen málokomu se to podaří



„Z průzkumů jednoznačně vyplývá, že lidé chtějí umírat doma, ale jen málokomu se to podaří. Často je to kvůli tomu, že se rodiny obávají, že by péči o umírajícího nezvládly,“ poznamenala dramaturgyně televizního cyklu Zuzana Šimečková.



„Než jsme začali navštěvovat rodiny, které by pro natáčení připadaly v úvahu, tak jsem si vůbec nedokázal představit, že bych takovou péči byl schopen svým blízkým v případě potřeby dát. Když jsem ale viděl, že to jde, začal jsem o tom přemýšlet. Rodiny, s nimiž jsme točili, mě opravdu hodně inspirovaly,“ přiznal Jakub Třešňák.



„Uvědomil jsem si, že k tématu smrti blízkého člověka přistupují jinak, než jsem ho do té doby vnímal já. Neberou ho jako trauma. Většina z nich dokázala přijmout, že smrt je běžnou součástí našich životů,“ sdělil vedoucí projektu, jemuž natáčení v rodinách dodalo spíš naději než pocit deprese. „Najednou se člověk nastaví tak, že každá společně prožitá chvíle má smysl. A těší se, že ještě může prožít další hezkou oslavu narozenin nebo třeba procházku,“ podotkla Zuzana Šimečková.



Silné, emotivní příběhy o obyčejných lidech



„V tomto projektu chceme zdůraznit, že i když se blízkým někdy zdá, že je to úkol až příliš těžký, existuje široká škála služeb, které jim v jejich nelehkém údělu mohou pomoct,“ dodala dramaturgyně šestidílného dokumentárního cyklu. Na obrazovkách České televize by se měl objevit v listopadu letošního roku.



„Jsou to všechno silné, emotivní příběhy,“ shodli se účastníci speciální projekce dvou úvodních dílů nového projektu. „Rádi točíme o obyčejných lidech a ukazujeme, jak jsou úžasní. Každá rodina v našem projektu má pacienta v různé fázi umírání. Příběh z Pardubického kraje je zajímavý v tom, že vnučka se svou rodinou, konkrétně synem a budoucím manželem, neváhali ani chvíli a rozhodli se nastěhovat k babičce, která onemocněla rakovinou slinivky. A to vše s cílem usnadnit jí a co nejvíce naplnit její poslední dny života,“ řekl Jakub Třešňák.



Velmi citlivě uchopené téma, s respektem k rodině



„Tvůrcům se podařilo zachytit řadu situací, s kterými se rodiny pečující o své blízké běžně setkávají. Téma uchopili velmi citlivě a s respektem k rodině, která v danou chvíli prožívá těžké chvíle,“ uvedla po projekci v prostorách České televize vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje Helena Zahálková.



Pozitivní zkušenost z předchozí spolupráce na cyklu Plné hnízdo



„S tvůrci projektu Do konce máme pozitivní zkušenost z předchozí spolupráce. Jejich dokumentární cyklus Plné hnízdo, který sledoval život pěstounských rodin, měl i v Pardubickém kraji velmi příznivé ohlasy. Zároveň přispěl k většímu povědomí o této problematice mezi širokou veřejností. Pevně věříme, že podobné to bude i v případě projektu Do konce,“ sdělil radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.