Díky novým pěstounům budou další desítky ohrožených dětí vyrůstat v rodině

Pardubický kraj je jedním z prvních v republice, který nemá už několik let umístěné žádné zdravé dítě do tří let věku v kojeneckém ústavu respektive dětském centru. Je to i díky tomu, že se stará o získávání dostatečného počtu pěstounů. S nově zařazenými pěstouny se náměstek hejtmana Pavel Šotola spolu s pracovníky odboru sociálních věcí už třetím rokem setkává osobně na neformálních besedách.



 „V letošním roce máme 27 nových zájemců o dlouhodobé pěstounství, z toho mám velkou radost. Někteří už prošli přípravou a jsou zařazeni mezi nové pěstouny a někteří už dokonce mají děti. Přesto stále hodně dětí zůstává v evidenci sociálně-právní ochrany dětí a mohlo by jít do rodin. Proto musíme osvětu pěstounství dělat i nadále,“ říká Pavel Šotola.



Na předvánoční setkání v Integračním centru Kosatec dorazilo osm nových dlouhodobých pěstounů. Většinou se jedná o rodiny, ale pěstounem může být i jednotlivec. „Já jsem už dávno uvažovala o tom, že bych se starala o nějaké dítě, ale dlouho jsem si myslela, že to pro samožadatele není možné. Teď jsem ale prošla přípravou jako všichni ostatní,“ svěřuje se paní Eunika.



Pro Pardubický kraj je důležité vědět, jak může cestu k pěstounství co nejlépe nastavit, jaké mají budoucí pěstouni konkrétní zkušenosti. „Všichni procházejí povinnou přípravou. Tu dříve zajišťovala pouze jedna organizace v kraji a bylo to vždy v pracovní dny. Zájemci si často museli brát dovolenou v práci, aby mohli přípravou projít. Pokud se kurz naplnil, museli čekat třeba půl roku na otevření dalšího a vše se protahovalo. Nyní pro nás přípravy zajišťují už tři organizace, které jsou schopné využívat odpolední časy ve všední dny a hlavně víkendy. To je pro všechny velká pomoc,“ vysvětluje náměstek Šotola.



Všichni přítomní se shodují, že velký smysl pro představení pěstounství veřejnosti měl seriál České televize Plné hnízdo, ve kterém si diváci mohli udělat představu, co pěstounství obnáší. „Bylo tam dobře vidět, že stát se pěstounem není práce na 8 hodin, ale závazek, který na sebe berete na 24 hodin sedm dní v týdnu,“ poznamenává jeden z dalších pěstounů a dodává: „Myslím, že seriál přinesl pěstounům větší respekt. Natáčení seriálu významně finančně podpořil i Pardubický kraj.



„My jsme se prostě zamilovali při hostitelské péči,“ vysvětluje rozhodnutí její rodiny paní Lenka. Má už dva dospělé syny, vlastní holčičku a k ní nyní nově i Sofinku, kterou si dříve brali na návštěvy, víkendy a prázdniny z dětského domova. Za rok a půl byly vyřízeny všechny formality k tomu, aby u nich mohla zůstat jako pěstounské dítě.



„Každá rodina má doprovázející organizaci, kterou si může sama vybrat, a je potěšitelné, že si je pěstouni chválí. Mnoho z nich si vytvoří nové vazby s dalšími pěstouny během společné přípravy a zůstávají v kontaktu nadále, sdílí spolu své zkušenosti a zážitky a dokážou se třeba i podržet ve složitějších chvílích,“ komentuje setkání Pavel Šotola.



V Pardubickém kraji je přibližně 650 pěstounů, kteří se starají o 630 dětí. Většinou se ale jedná o příbuzenské pěstounství. V evidenci sociálně právní ochrany dětí je v současné době v kraji na 300 dalších dětí.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.