Díky krajské podpoře začínajících podnikatelů se může zlepšit nakládání s kaly vzniklými při čištění vody

Až do konce února je možné prostřednictvím Dotačního portálu Pardubického kraje podat žádosti o dotaci do dvou programů, kterou jsou zaměřené na podporu podnikatelských subjektů. Jedná se o takzvané Startovací vouchery a Technologické vouchery. Finanční alokace pro oba programy činí 1,5 milionů korun s tím, že podíl žadatele činí minimálně 40 procent.



„Finanční alokace pro oba vyhlášené dotační programy na podporu podnikatelských subjektů činí je 1,5 milionu korun. Podíl žadatele musí být minimálně 40 procent. Projekty, které budou realizovány na území správních obvodů obcí s rozšířenou působností Česká Třebová, Moravská Třebová, Králíky a Svitavy, tedy hospodářsky a sociálně ohrožených území, mají sníženou minimální spoluúčast žadatele na 10 procent. Tím chceme ve větší míře podpořit ekonomický rozvoj v problémových regionech, kde právě nižší míra podnikatelské aktivity je jedním z ukazatelů, v kterých tyto regiony zaostávají za zbytkem kraje“ řekl hejtman Martin Netolický.



Startovací vouchery jsou určeny na podporu začínajících podnikatelů, kteří v daném oboru působí méně jak tři roky. „Už čtvrtým rokem však cílíme zejména na ty služebně nejmladší, kteří s podnikáním začínají a působí v daném oboru méně jak jeden rok. Tito podnikatelé mohou využít poskytnuté finanční prostředky jako investiční,“ uvedl krajský radní pro regionální rozvoj Roman Línek.



Technologické vouchery jsou naopak určeny podnikatelům, kteří už mají s podnikáním určité zkušenosti a potřebují se v něm dále posunout formou konkrétně zacílené spolupráce s výzkumnými organizacemi. „V případě Technologických voucherů se zaměřujeme spíše na projekty, které mají vysoký potenciál jejich dalšího rozvoje. Příkladem takového podpořeného projektu v minulém roce může být projekt Vývoj fotobioreaktorů a zpracování odpadního kalu mladých podnikatelů z firmy Aqua-reaktor s.r.o., kteří působí v Třebovsko–orlickém podnikatelském inkubátoru v České Třebové a na základě spolupráce s Fakultou chemicko-technologickou Univerzity Pardubice a Vysokým učením technickým v Brně vyvíjejí unikátní a ekologicky příznivou technologii nakládání s kaly vzniklými při čištění vody,“ uvedl jeden z příkladů hejtman Netolický.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.