Jednou z priorit Zakarpatské oblastní rady je od začátku ruské agrese péče o vnitřně vysídlené uprchlíky, kterých se nyní na území oblasti nachází 400 tisíc. Velká část z nich v prvních měsících války obývala školy, kulturní domy či tělocvičny. Postupně se však daří jejich přesun do standardního ubytování či do modulárních buněk. Takové ubytování nyní oblastní rada díky Charitě České republiky a finanční podpoře Ministerstva zahraničních věcí České republiky otevřela v Mukačevu.
„Nápor uprchlíků byl a stále je na malé Zakarpatí enormní. V prvních dnech a týdnech bylo problémem ubytování, strava, léky a zajištění základních potřeb. Postupem času bylo nutné opustit ubytování ve školních třídách či sportovních halách a řešit důstojnější podmínky pro život, protože bylo zcela běžné, že se o jednu toaletu či sprchu dělilo až 80 lidí nebo sociální zařízení zcela chybělo. Díky Charitě a ministerstvu zahraničí se podařilo vybudovat ubytování v modulárních buňkách, kde má každá rodina sociální zařízení, kuchyň a ložnici,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „V Mukačevu postavila Charita v areálu jedné ze škol celkem 11 modulárních domů, které pojmou přibližně 36 lidí,“ doplnil hejtman.
Modulární domky postavené podle evropských standardů se kromě Mukačeva nacházejí také ve Svaljavě, Tjačivu a ve vesnici Serednie. Celkem 33 modulárních domků poskytne důstojné bydlení 120 lidem v Zakarpatí.