Data ÚZIS mluví jasně. Kraj se musí připravit na změny ve zdravotnictví

Pardubický kraj se i nadále profiluje jako region s pevnou základnou kvalitní zdravotní péče. I přes výzvy spojené s demografickými změnami a rostoucími nároky na péči o seniory a pacienty s chronickými onemocněními nadále pracuje na zajištění dostupnosti a kvality péče pro všechny své obyvatele.



Podle statistik kraj dosahuje vynikajících výsledků v onkologické péči, s velkou šancí na přežití pacientů v rámci celé ČR. Proočkovanost proti chřipce u lidí starších 65 let je v kraji nadprůměrná, což potvrzuje vysokou úroveň prevence a odpovědný přístup obyvatel. Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) rovněž pozitivně hodnotí výsledky v léčbě karcinomu tlustého střeva.



Dobrou zprávou je i pokles potřeby akutní lůžkové péče, kdy se hospitalizace zkracuje až o dvacet procent. To svědčí o efektivnosti nových metod léčby a rozvoji ambulantní péče, která umožňuje pacientům rychlejší návrat do běžného života.



Výzvy a plány do budoucna



Vzhledem k rostoucímu počtu starších obyvatel a stále častějšímu výskytu chronických onemocnění kraj plánuje posílení kapacit u dlouhodobé péče. Do roku 2040 se očekává navýšení kapacit v pobytových sociálních službách, dále v oblasti geriatrie a paliativní péče. „Rozvoj paliativní péče je v tomto směru zásadní. Jde nejen o dostupnost lůžkových zařízení, ale i o podporu mobilních týmů, které umožní lidem strávit poslední etapu života v domácím prostředí, důstojně a v kruhu svých blízkých,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Štefka.



Podpora mladých zdravotníků a zajištění dostatečných kapacit



Růst počtu studentů ve zdravotnických oborech na středních školách je pozitivním signálem pro budoucnost. Kraj se zaměřuje na udržení mladých zdravotníků v regionu a na zajištění dostatečných kapacit pro prevenci a následnou péči. Posílení preventivní péče, zejména v oblasti praktických lékařů a pediatrů, je klíčovým směrem k udržení vysoké úrovně zdravotní péče.



Zajištění péče v oblasti duševního zdraví



Kraj se také zaměřuje na zajištění kvalitní péče v oblasti duševního zdraví. Vzhledem k rostoucímu počtu pacientů s duševními poruchami bude nutné posílit kapacity psychologů a dalších odborníků. Kraj se soustředí na zajištění včasné a efektivní pomoci pro všechny obyvatele.



Cílem je kvalitní a dostupná péče pro všechny obyvatele



„Zdravotní péče v regionu musí reagovat na demografickou křivku. Prudce klesá porodnost, zdravotnický personál stárne a délka života v plném zdraví se podle dat ÚZIS zkracuje. To jsou trendy, které musíme brát vážně. Proto se postupně zaměříme na rozvoj potřebných oblastí zdravotnictví, včetně paliativní péče, která je pro pacienty nepostradatelná v závěrečné fázi života,“ doplnil Pavel Štefka.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.