Cyklus Technické památky na České televizi zavítá i do Pardubického kraje

Pokračování úspěšného cestopisu, který představuje industriální památky v Čechách a na Moravě, přináší od 9. ledna program ČT2. Osm dílů C. a k. Technických památek českých zemí mohou diváci sledovat vždy ve čtvrtek od 21 hodin v režii Jakuba Wehrenberga. Závěrečný díl, který bude mít premiéru 27. února, se zastaví v Pardubickém kraji.



Průvodce Tomáš Hanák se tentokrát vydává za technickými zajímavostmi z časů rakousko-uherské monarchie od poloviny 18. století do roku 1918. Z této éry se dochovala řada jedinečných průmyslových výtvorů, které odráží znalosti, zručnost a vynalézavost lidí tehdejší doby. „Je úžasné, že některé z technických vychytávek fungují a využívají se dodnes. Obdiv náš cyklus ovšem nesměřuje jen k lidem minulých časů. Stejně tak se u námi navštívených památek setkáme s nadšenci, kteří staré technické skvosty znovu přivedli k životu a pečují o ně,“ říká kreativní producent Dušan Mulíček.



Druhá řada cyklu se vydává napříč Českou republikou. První díl zavede do Prahy, další do Brna a dalších míst jižní Moravy, nechybí oblast Šumavy, Krušných hor, středních Čech, východního Polabí, moravskoslezských zákoutí nebo podhůří severních hor. V každém zastavení se diváci přesvědčí, že české země byly průmyslovým klenotem monarchie a nabídnou spoustu tipů na výlet za konkrétními památkami, expozicemi, stavbami, stroji a vynálezy.



„Nechtějte po mně, abych vyzvedl jednu z mnoha památek, které jsme se štábem navštívili, všechny jsou interesantní,“ vzpomíná průvodce pořadem a nadšenec pro technické skvosty Tomáš Hanák, „Koneckonců, ať si vyberou diváci, a rovněž čtenáři knihy, která i tentokrát o druhém cyklu našeho putování vyjde,“ dodává.



Na vzniku pořadu spolupracovali tvůrci s několika kraji včetně Pardubického. „Díl věnovaný našemu kraji se zaměřuje na tradiční řemesla, ruční práce a přírodu. Diváci se dozví, jak se tu lidé v minulosti naučili ve svůj prospěch krotit vodu a zpracovat kámen. Tomáš Hanák se se štábem zastavil ve Winternitzových automatických mlýnech, v rodném domě Prokopa Diviše, v Muzeu řemesel v Letohradu, u rumpálové studny v Maříně, v expozici kamenictví ve skutečském muzeu, na malé vodní elektrárně v Záchlumí, na mlýnu Skály a na mladějovské průmyslové dráze. Zájemci tento díl uvidí 27. února od 21 hodin na programu ČT2,“ uvádí hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.