Česká populace stárne. Chování seniorů se postupně mění. A společně s ním i jejich požadavky a potřeby na vyplnění volného času. To reflektovalo i setkání platformy ke Koncepci rodinné politiky Pardubického kraje, které se uskutečnilo v prostorách krajského úřadu v sále Jana Kašpara.
Zkušenosti seniorů jsou neocenitelné
„Jsem velmi rád, že senioři v Pardubickém kraji projevují zájem aktivně se zapojit do tvorby koncepce rodinné politiky. Je to důkaz, že i v této věkové skupině je touha ovlivňovat prostředí, ve kterém žijí, a zároveň přispět k rozvoji našeho kraje. Zkušenosti seniorů jsou neocenitelné. Jejich názor je pro nás důležitý pro vytváření příznivých podmínek pro život rodin v Pardubickém kraji,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
„Při diskuzích o koncepci rodinné politiky nechceme zapomínat ani na seniorky a seniory. Naším cílem je, aby rodina fungovala jako celek,“ konstatovala vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje Helena Zahálková.
Jak seniory podporuje Pardubický kraj?
Pardubický kraj podporuje různé aktivity, které mají pozitivní vliv na aktivní a zdravý životní styl seniorů, jako jsou sportovní a kulturní akce, výlety, kurzy a setkání zaměřená na zlepšení duševní a fyzické kondice.
Těm, kteří hledají zajímavé způsoby, jak aktivně trávit svůj volný čas nebo přemýšlí o výhodných nákupech, nabízí Senior Pasy. Držitelé těchto karet získají kromě slev na zboží či služby rovněž mnoho nápadů a tipů na výlety, zájezdy nebo návštěvy galerií a muzeí.
Spoustu užitečných informací nejen pro seniory je k dispozici na webu Kraj pro rodinu v sekci Senioři. „Snažíme se aktivně pracovat na zlepšení života seniorů v Pardubickém kraji a vytvářet příznivé podmínky pro naplnění jejich volného času,“ doplnil Pavel Šotola.
Krajská rada seniorů zajišťuje řadu akcí
„Uvítali jsme, že jsme byli přizváni k diskuzi o tom, kam by měla směřovat podpora prorodinných aktivit v Pardubickém kraji a mohli tlumočit naše postřehy a poznatky,“ uvedl Vladimír Berounský, předseda krajské rady seniorů, která pro dříve narozené zajišťuje mnoho zajímavých akcí. V loňském roce šlo o řadu kulturních, společenských i sportovních událostí, jako byla například oslava Mezinárodního dne žen nejen pro seniory, Den zdraví, soutěž SENZAbabča či sportovní hry. V podobném duchu se chystá také letošní nabídka.
„V dnešní době je čím dál obtížnější na tyto aktivity získat finanční prostředky. Proto nás těší podpora Pardubického kraje,“ poznamenal Vladimír Berounský. „Snažíme se o to, abychom seniory udržovali v dobré psychické a fyzické kondici. Existuje však celá řada vlivů, které společné aktivity seniorů omezují,“ dodal předseda Krajské rady seniorů Pardubického kraje.
Dříve se senioři zapojovali více aktivně
Dříve se senioři více aktivně zapojovali do činností, kde bylo hlavním cílem se potkat, pobavit a smysluplně společně využít volný čas. Existovalo mnoho organizací a klubů, které se staraly o to, aby nabídka byla pestrá a rozmanitá. „V současné době už některé organizace ani nefungují nebo skomírají,“ posteskl si Vladimír Berounský.
Mladí senioři ve věku kolem 65 let podle něj nemají takovou touhu se setkávat jako předchozí generace. „Je to i tím, že řada z nich ještě pracuje,“ vysvětlil zastupující ředitel krajské pobočky úřadu práce Martin Horák, který upozornil i na další možný důvod. „Při zvyšujícím se věku dožití pečují někteří senioři o předchozí generaci, tedy své rodiče. Tato nezřídka celodenní péče je pak plně zaměstnává,“ přemítal Martin Horák.
Dnes mají mladší senioři jiné možnosti
„Dnes mají mladší senioři jiné možnosti než dříve a lepší výchozí podmínky pro to, aby mohli uskutečňovat svoje individuální sny a plány,“ podotkl předseda Krajské rady seniorů Pardubického kraje.
„Část mladších seniorů se ani jako senioři necítí,“ sdělila ambasadorka svitavského Klubu seniorů Milena Brzoňová. „Bývá velký rozdíl mezi nimi a seniory ve věku nad 75 let, kteří většinou rádi všechno vyřizují osobně, mají tlačítkové telefony a silnější potřebu se sdružovat,“ shrnula Milena Brzoňová.
Krajská rada seniorů Pardubického kraje se snaží rovněž na tuto situaci reagovat. A to i tím, že chystá také akce pro širší okruh zájemců. „To byl příklad loňského koncertu revivalu skupiny ABBA v Pardubickém letním kině, kde se setkali zástupci několika generací. I soudě podle zájmu návštěvníků se ukázalo, že takové akce určitě má smysl pořádat,“ nechal se slyšet Vladimír Berounský.
Podporovat komunitní život se vyplatí
„Nápadů a možných aktivit pro seniory je opravdu hodně. Jen někdy těch sil a energie už není v některých seniorských organizacích tolik. Proto bychom určitě uvítali někoho, kdo by nám pomohl tyto akce realizovat,“ svěřil se předseda krajské rady seniorů.
„Určitě je dobré podporovat komunitní život, a to nejen seniorů, protože pomáhá budovat a posilovat vztahy,“ zdůraznila ředitelka Poradny pro rodinu Pardubického kraje Petra Lášková na setkání platformy ke koncepci krajské rodinné politiky.