Čeští zemědělci žijí v neustálé nejistotě

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal s prezidentem Agrární komory ČR Janem Doležalem, předsedou Zemědělského svazu ČR Martinem Pýchou, předsedou představenstva Regionální agrární komory Pardubického kraje Leošem Říhou a předsedou ZD Sloupnice Jaroslavem Vaňousem. Tématem byla aktuální situace v zemědělství se zaměřením na region.

„Naše komunikace se zemědělci bez ohledu na jednotlivé svazy, organizace, velikost či zaměření je dlouhodobá, protože z mého ohledu existují pouze dobří a špatní zemědělci. Bohužel po změnách v nastavení dotační politiky přichází pro zemědělce další rána, kterou je konsolidační balíček a stávající kroky vlády, které zemědělcům rozhodně nepomáhají. Jedním z problémů je nyní také riziko většího zdanění zemědělské půdy, což přímo ovlivní cenu potravin. Celkově je nutné si uvědomit, že cenu potravin primárně ovlivňují vládní rozhodnutí a konání řetězců. Naše zemědělská a potravinářská produkce je tak stále méně konkurenceschopná ve srovnání s produkcí z Německa či Polska,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který zemědělce výrazně podpořil v lednu loňského roku v rámci příprav strategického plánu zemědělské politiky na období let 2023 až 2027. „V návaznosti na různé kroky vlády se nyní objevují spekulanti a různé finanční skupiny, které nabízí členům různých družstev napříč republikou odkup jejich zemědělské půdy, což může vést k tomu, že se na našich polích objeví místo úrodné půdy například solární panely nebo komodity, které pro naše zemědělství nemají přidanou hodnotu,“ varoval hejtman.

„Odmítám podíl českých zemědělců na současné ‚drahotě‘. U mnoha položek je jen zlomek sortimentu českého původu a u zpracovaných potravin tvoří surovina, jako je např. obilovina, olejnina nebo mléko, jen zlomek ceny. Farmářské ceny v Česku jsou dlouhodobě pod průměrem Evropské unie a rozhodně není pravda, že největší tržní sílu mají u nás zemědělci. Podle letošní analýzy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže 90 procent tuzemského maloobchodního trhu s potravinami ovládá 8 obchodních řetězců, na které připadá 30 tisíc zemědělských podniků všech velikostí, různých právních forem a odlišného výrobního zaměření. Toto nastavení mimo jiné způsobilo, že zemědělci již své ceny snižují, přestože jejich náklady na produkci zůstávají vysoké. Může za to také tlak předotovaného zboží z dovozu či oligopolní postavení obchodních řetězců. Faktem je, že podle oficiálních statistik došlo v letošním srpnu k propadu cen v zemědělství o 16,4 procenta v meziročním srovnání a meziměsíčně klesly o 4,5 procenta. Zato v obchodech se ve stejném období zvýšily v meziročním srovnání ceny u řady položek z kategorie potraviny a nealkoholické nápoje. Meziměsíčně pak klesly spotřebitelské ceny potravin především vlivem nižších cen zeleniny, zejména brambor, což je v tomto období běžné, protože je již k dispozici úroda z letošní sklizně. Z toho jednoznačně vyplývá, že nyní je řada na obchodech, aby snížily své přirážky, a pomohly tak zákazníkům při nákupu alespoň základních potravin. Přesto všechno obchodní řetězce opakovaně obviňují z drahoty své dodavatele – české zemědělce a na jejich rétoriku naskakuje z nepochopitelných důvodů i premiér Petr Fiala,” říká prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.