Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický přijal nabídku zástupců odborových organizací působících v oblasti zdravotnictví v Pardubickém kraji a jednal s nimi o aktuálních tématech týkajících se nejen Nemocnice Pardubického kraje, ale také dalších zařízení poskytujících následnou a rehabilitační péči v regionu.
Jedním z témat setkání bylo fungování centrálního urgentního příjmu v Orlickoústecké nemocnici. „Bohužel se v rámci provozu setkáváme s tím, že pacienti využívají centrální příjem po pracovní době jako náhradu k vyšetření praktickým lékařem. To však není úkolem centrálního příjmu. Pacienti, kteří přijdou do čekárny příjmu a nevyžadují neodkladné ošetření tak musí počítat s tím, že před nimi dostanou prostor vždy pacienti, které přiveze záchranná služba a vyžadují bezprostřední ošetření či dokonce operační zákrok. Doba čekání pro tyto neurgentní pacienty tak může být i v řádu hodin,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který se se zástupci odborových organizací domluvil na zlepšení informačního systému směrem k pacientům v čekárně urgentního příjmu. „Chceme posílit informační systém, který pacientům nevyžadujícím okamžité ošetření sdělí, že čekací doba je závislá na aktuálním příjmu urgentních pacientů. Centrální příjem je specializované pracoviště, které nemůže sloužit jako alternativa k síti praktických lékařů. Věřím, že se nám podaří i šířením osvěty tuto informaci mezi pacienty dostat,“ řekl hejtman Netolický.
Ten odboráře informoval o pokračování projektu regionální datové sítě, který by měl pomoci k posílení sdílení dat nejen mezi nemocnicemi, ale také v rámci obcí v kraji. V této souvislosti byla řeč o jednotném klinickém informačním systému, který nahradil dříve samostatně fungující systémy jednotlivých nemocnic. Tématem bylo rovněž fungování lékařské služby první pomoci či stomatologické pohotovosti. Zástupci odborových organizací hovořili také o mzdových podmínkách, motivačním systému pro výpomoc lékařů mezi jednotlivými nemocnicemi či o fungování nemocničních lékáren.