Casanova v Litomyšli: „Být hodný není chyba. Jen člověk musí mít své meze“

„Buď hodný,“ slyšíme zpravidla už od dětství od rodičů a blízkého okolí. Co nám tato vlastnost může přinést? Nejen o tom hovořil spisovatel, lektor i autor podcastů a živých vysílání Petr Casanova na letošním ročníku sociální konference v Litomyšli.



„Konference Současnost a perspektiva sociální péče ve společnosti 21. století, kterou tradičně pořádá město Litomyšl, je pravidelně doslova nabitá přednáškami zkušených odborníků. Ty letos zaujaly rekordní počet účastníků z celé republiky. Jedním z přednášejících byl i Petr Casanova, který se věnoval hezké lidské vlastnosti – být hodný. Petr Casanova však upozornil na to, že i konání dobra by mělo mít své hranice. A to proto, aby pak někdo něčí dobroty jen nezneužíval,“ sdělil Pavel Šotola, radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor, který nad konferencí převzal záštitu.



Co může ovlivnit hodný člověk?



„Být hodný není chyba. Je to základní předpoklad k tomu, abyste měli krásný vztah. Ten tvoří dva lidé. Hodný člověk potřebuje ve vztahu někoho, kdo mu v lepším případě pozitivní energii vrátí. V horším případě mu aspoň neublíží. Jenže to už není v silách hodného člověka. Ten ovlivní jen to, jak se chová k druhým. Ale to, jak se druzí chovají k němu, záleží na nich. A když se k němu druzí chovají špatně, měl by si to uvědomit a nastavit mez tam, kde lidé jeho hodného srdce zneužívají,“ konstatoval Petr Casanova. „Problém hodných lidí je ten, že nemyslí na sebe, nechrání se a pak jim často chybí energie. Nakonec mohou být využiti a odkopnuti,“ podotkl zakladatel časopisu First Class.



Když jenom dáváte, přitahujete lidi, kteří pouze berou



Když jenom dáváte, přitahujete podle Petra Casanovy lidi, kteří pouze berou. „A ti žádné meze nemají. Mějte své meze. Jinak budete přitahovat lidi, kteří vás budou zpochybňovat, zraňovat a bezmezně vysávat,“ zdůraznil Petr Casanova. „Nepotřebujete k životu lidi, kteří si vás neváží a nechápou, že i vy máte své potřeby a nebudete šťastní, dokud je neuspokojíte,“ doplnil.



Ten, který je druhým pořád k dispozici, nikdy jim neřekne ne, vždy se snaží vyhovět, zavděčit a vycházet vstříc, zapomíná na sebe. „Potřeby, přání a spokojenost druhých má v žebříčku hodnot vždy na vyšším místě než své. A někdy vlastní sny, touhy a život upozadí. Pro druhé. Protože je hodný, i když někdo možná řekne spíš hloupý,“ prohlásil lektor dvou přednášek na litomyšlské konferenci.



Hodným lidem záleží na ocenění. Potřebují být důležití



„Hodným lidem záleží na ocenění. Potřebují být důležití, užiteční, prospěšní, milovaní. A pokud nejsou, vidí chybu v sobě,“ všiml si Petr Casanova. Může to být podle něj i proto, že se setkají s manipulátorem. „Ten dokáže použít vaši citlivou stránku vůči vám. Manipulátor si vybírá oběti racionálně, chladnokrevně, cíleně. Hledá ty, kteří se dají zmanipulovat. Hodní lidé k nim patří. Manipulátorovi stačí hodnému člověku říct, že není dost dobrý, a proto ho opustí. Hodného člověka to zlomí. Ten nechce ztrátu, izolaci, bolí ho to. Snaží se manipulátorovi vyhovět, zavděčit, zcela pominout své já. Když manipulátor není spokojen, trápí se hodný člověk tím, co udělat ještě lépe, aby byl manipulátor spokojen,“ popisoval 50letý novinář.



„Hodní lidé nechtějí nikomu překážet, vadit, nikoho zklamat. Dost často bývají na svou bolest sami, protože nechtějí nikoho obtěžovat. Myslí si, že jejich problémy nejsou důležité, protože pro ně samotné je jejich bolest podřadná. Víc je trápí cizí bolest,“ poznamenal Petr Casanova. Podle něj však ani manipulátory nejde šmahem zatracovat. „Nejsou to démoničtí lidé. Také chtěli být šťastní. Jen to vzali za špatný konec. A nikdy neznáte celý příběh a příčiny, proč se tak chovají. Proto by člověk neměl nikoho soudit, ale spíše se snažit porozumět tomu, proč zrovna tímto způsobem někdo jedná,“ uzavřel.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.