Bezpečné dodávky pitné vody, úspory energií, stav silnic a rozvojové plány jsou prioritou obcí Horní Bradlo, Vítanov a Pokřikov

Radní Pardubického kraje pro venkov, zemědělství a životní prostředí Miroslav Krčil tentokrát na svých pravidelných cestách po regionu navštívil Horní Bradlo, Vítanov a Pokřikov, kde se spolu s místními starosty zabýval zejména řešením dlouhodobých problémů obcí.



Horní Bradlo



„Horní Bradlo nyní řeší otázku zvýšení bezpečnosti zásobování svých místních částí Velká Střítež a Lipka pitnou vodou. Obec dokončuje projektovou přípravu rekonstrukce a z části vybudování nových vodovodů. Půjde o investici v řádu několika milionů korun,“ poznamenal radní Krčil po jednání se starostkou Renatou Sedlákovou. Dalším aktuálním projektem je příprava energetických úspor na budově školy. Tento projekt počítá se zateplením objektu, výměnou oken či možnou instalací fotovoltaiky. „Debatovali jsme také o zajištění a dostupnosti služeb jako je pošta, obchod nebo fungování hospody. Pardubický kraj se v tomto směru snaží obcím pomáhat v maximální možné míře. Osobně to považuji za prioritu rozpočtu kraje i pro nadcházející období. Bohužel tuto pomoc komplikuje i rozpočtové určení daní, které je vůči Pardubickému kraji dlouhodobě nespravedlivé a každoročně náš region oproti jiným znevýhodňuje o stovky milionů korun,“ uvedl dále Miroslav Krčil. „Důležitým tématem pro obec je také odpadové hospodářství. Legislativa je bohužel nastavena tak, že trvale žijící obyvatelé v obcích jako je například Horní Bradlo, doplácejí právě na skutečnost, že jsou součástí rekreačních oblastí. Není to podle mne vůči občanům férové. Osobně jsem na tuto skutečnost ministerstvo životního prostředí upozorňoval a apeloval jsem na změnu, ale bez výsledku,“ dodal radní Krčil.  



Vítanov



Ve Vítanově radní Miroslav Krčil debatoval se starostkou Hanou Hromádkovou. Jedním z hlavních problémů, na který upozorňuje i nový strategický rámec obce, je stav silnice třetí třídy, která Vítanovem prochází. „Zhoršení stavu v poslední době výrazně urychlily časté objížďky z důvodu rekonstrukcí jiných silnic na Hlinecku. Velmi nebezpečným místem na této komunikaci je například most uprostřed obce s výraznou nerovností. Vznikají zde denně nebezpečné situace,“ podotkl radní Krčil. Kromě dopravy byl tématem rozhovoru i další rozvoj. Vedení obce například plánuje další využití zahrady u kulturního domu v místní části Stan. Vítanovští by tady rádi vybudovali lepší zázemí pro konání společenských a kulturních akcí v letním období. Jde totiž o vyhledávané místo pro pořádání oslav a svateb.



Pokřikov



V obci Pokřikov je jedním z hlavních projektů instalace fotovoltaiky na střechu budovy ve sportovně kulturním areálu a na objektu, v němž sídlí obecní úřad i mateřská škola. Spolu s tím připravují podle starosty Jiřího Kadidla i změnu systému vytápění budovy MŠ. Oba objekty nechala obec při rekonstrukci jedné z místních komunikací propojit elektrickým vedením napřímo tak, aby v budoucnu mohla oba zdroje využívat bez nutnosti vstupu do veřejné energetické sítě. Podobně jako Vítanov, vnímá i Pokřikov jako problematický stav silnice třetí třídy procházející obcí, zejména část silnice směrem na Oldřetice. Z plánovaných záležitostí pak při debatě starosta Kadidlo zmínil i pořízení nového dopravního automobilu pro místní hasiče.



Vedení obcí také netrpělivě čekají na to, co přinese pro obecní pokladny právě projednávaný vládní balíček úspor. „Vůbec se starostkám a starostům, se kterými hovořím, nedivím, že mají obavy. Podseknutí veřejných financí a znemožnění obcím investovat by byla totiž obrovská chyba. A zvláště teď. Vždyť právě investice obcí a měst mohou ekonomice výrazně pomoci ve složité době. Navíc jsou obce a města dlouhodobě a stabilně velmi dobrými a odpovědnými hospodáři. Tak proč je trestat? Naopak bychom se o ně měli opřít,“ uzavírá krajský radní a starosta Hlinska Miroslav Krčil.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.