Navázání spolupráce, pomoc při vstupu do Evropské unie i rozvoj kultury a cestovního ruchu. To jsou hlavní důvody, proč delegace Pardubického kraje zavítala do Albánie a v těchto dnech jedná se zástupci tamních samospráv. Navázání případných partnerství by mohlo pomoci i soukromému sektoru s expanzí do tohoto rychle se rozvíjejícího středomořského státu.
Albánie je žadatelem o členství v Evropské unii a v současné době probíhají přístupové rozhovory. I proto je pro tuto zemi důležité navazování vztahů s členskými zeměmi a sdílení zkušeností. „V Evropské unii jsme již téměř dvacet let. Máme tedy ještě v živé paměti naše přístupové rozhovory, vyjednávání a co vše členství v EU změnilo. Již od sametové revoluce jsme navazovali spolupráci hlavně se zeměmi ze Západu, čerpali od nich zkušenosti, brali si to dobré a pokoušeli se to dále rozvíjet ve svých podmínkách. Nyní je podle mého názoru řada na nás, abychom pomohli slabším postavit se na vlastní nohy. Albánie se rychle vyvíjí, po covidu masivně stoupají počty turistů v albánských letoviscích, zahraniční investoři kupují nemovitosti a země je na prahu toho, co jsme my prožívali v 90. letech. Je to velká šance pro obě strany,“ vysvětluje důvod návštěvy hejtman Martin Netolický.
Navázání přátelství v „kamenném městě“ Gjirokastër
Krajská delegace navštívila například metropoli Tiranu, ale také města Gjirokastër či Delvina, kde se zástupci kraje seznámili s fungováním tamních úřadů, nemocnice, škol a dalších institucí. „V Tiraně jsme se setkali s velvyslancem Karlem Urbanem, který nám poskytl řadu zajímavých informací o Albánii a možnostech spolupráce. Velice pozitivní ohlasy z jednání máme se zástupci regionu a města Gjirokastër, na kterých je vidět, že opravdu chtějí spolupracovat. Město je zapsané na seznam Světového dědictví UNESCO. Na úrovni kraje se logicky nabízí spolupráce například v oblasti školství, kultury, cestovního ruchu či zdravotnictví. Tamní radnice by také ráda navázala partnerství s obcemi od nás. Rádi bychom se se zástupci Gjirokastëru setkali například na Smetanově Litomyšli. Gjirokastër je v UNESCO, má krásné historické jádro s hradem, je proslulé kulturou a osobnostmi, které tam žily, a také je sídlem univerzity. Takže například spolupráce s Litomyšlí se vyloženě nabízí a dává smysl. Proto jsme albánské straně nabídli pomoc v různých oblastech a budeme tyto myšlenky dále rozvíjet,“ popisuje závěry schůzek hejtman Netolický.
Albánie se bude rychle rozvíjet a české firmy mohou být u toho
V současné době prožívá v Albánii boom cestovní ruch, protože nabízí podobně krásné přírodní lokality jako nedaleké Řecko či Itálie,. Ceny jsou zatím přitom stále relativně nízké a země má velký potenciál. „Pokud Albánie do Evropské unie za nějaký čas vstoupí a přijme všechny nutné reformy, čemuž věřím, že se nakonec stane, čeká ji obrovská příležitost. Do rozvoje infrastruktury a klíčových odvětví ekonomiky budou moci čerpat podporu ze strukturálních fondů a pomoci s rozvojem budou moci i české firmy. Náš stát má v Albánii od dob Československa velice dobrou pověst. Tu navíc podtrhli čeští policisté, kteří tam v minulosti střežili pod hlavičkou Frontexu hranice proti přílivu nelegálních uprchlíků. Je to muslimská země, kde ale nepanuje nevraživost mezi jednotlivými náboženstvími. Pokud se nám podaří navázat funkční partnerství mezi samosprávami, pomůžeme jim se vstupem do západních struktur, kam by Albánci rádi patřili, tak z toho mohou benefitovat i naše firmy a všichni na tom vyděláme. Pokud to nezkusíme, jiní rádi využijí této příležitosti,“ dodává hejtman s tím, že v regionu již masivně investují Řekové, Italové, ale například také Francouzi, kteří v zemi kupují apartmány a další nemovitosti.