46. ročník celostátní přehlídky Středoškolské odborné činnosti proběhl v Pardubicích

Pardubice hostily již 46. ročník celostátní přehlídky Středoškolské odborné činnosti (SOČ), který slavnostně zahájil státní tajemník Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Ondřej Andrys spolu s předsedou ústřední komise SOČ a děkanem Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze Jakubem Fischerem a rektorem Univerzity Pardubice Liborem Čapkem.



SOČ je prestižní soutěž autorů odborných prací, která zahrnuje osmnáct soutěžních oborů, mezi nimiž nalezneme matematiku, fyziku, chemii, biologii, geografii a geologii, historii, filozofii, pedagogiku, zdravotnictví, ochranu a tvorbu životního prostředí či design interiérů. Soutěž má dlouhou tradici sahající až do roku 1979 a její význam pro studenty je obrovský. Pro mnohé účastníky je to první krok k budoucí vědecké kariéře, zatímco jiným umožňuje ověřit si, zda jim zamýšlený obor vysokoškolského studia vyhovuje.



Na rozdíl od jiných středoškolských soutěží SOČ klade důraz nejen na vědomosti, ale především na schopnost samostatné práce a obhajoby výsledků před odbornou porotou. Účastníci si tak rozvíjejí své prezentační dovednosti, schopnost argumentace a reakce na dotazy porotců. „Podpora nadaných a talentovaných mladých lidí a všech, kteří je na jejich cestě provází, je pro společnost velmi důležitá. Obdobně jako je péče o děti, žáky a studenty s různými speciálními vzdělávacími potřebami zásadním tématem vzdělávacích politik, musíme se více zaměřit i na podporu těch nadaných,“ uvedl státní tajemník Ondřej Andrys. Dále dodal, že MŠMT se bude v následujícím období intenzivněji orientovat na podporu nadaných a talentovaných dětí, žáků a studentů.



Soutěže SOČ se mohou zúčastnit žáci a žákyně všech druhů a typů středních škol. Probíhá ve čtyřech kolech formou soutěžních přehlídek, kde autoři osobně obhajují své práce před porotou. Nejlepší řešitelé mají možnost reprezentovat Českou republiku na mezinárodních soutěžích.



Žáci a žákyně Pardubického kraje získali celkem šest medailí. Z celkového vítězství se radovala Evelína Voleská z gymnázia Česká Třebová, která získala prvenství v oblasti zdravotnictví s projektem "Neuropatická bolest a imunoreaktivní dynamika: Zkoumání vlivu paklitaxelu na makrofágy mozkových komor." Prvenství také získal Šimon Špilar z gymnázia Dašická Pardubice, který zvítězil v oboru Ekonomika a řízení s projektem na téma "Aplikace hodnoty klíčové osoby při valuaci firmy."



„Jsem hrdý na to, že Pardubický kraj mohl hostit tak prestižní akci, která podporuje a rozvíjí mladé talenty. Účastníci zde nejen prezentují své projekty, ale také získávají cenné zkušenosti a motivaci pro další studium a výzkum. Naši organizátoři odvedli skvělou práci a přispěli k úspěchu celé přehlídky. Chci poděkovat panu řediteli školy SPŠE a VOŠ Pardubice Petru Mikulášovi a jeho týmu za příkladnou spolupráci,“ doplnil radní pro školství Pardubického kraje Josef Kozel.



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.